Klasnová: Vláda bude prodlužovat agónii

29.10.2012
Klasnová: Vláda bude prodlužovat agónii

Moje manželka Kateřina Klasnová dnes poskytla obsáhlý rozhovor serveru ParlamentníListy.cz. V něm mimo jiné odhaduje, že vláda Petra Nečase nepadne a bude se dál zmítat v agónii, neboť nemá na další volby po předchozím výprasku chuť.

 

 

 

Co Vás v poslední době zneklidňuje?
Tak je to určitě situace kolem vlády, protože nikdo nevíme, jak se situace vyvine, nebo jak dopadne hlasování o daňovém balíčku, což považuji za ještě důležitější než to, zda zůstane, nebo nezůstane vláda. Za podstatné opravdu v tuto chvíli považuji, aby občané České republiky, ale i další subjekty v naší zemi věděli, jaká bude sazba DPH, protože nejistota určitě nepřispívá ke stabilitě v České republice.

S ostatními daňovými zákony jste spokojena?
Obecně považuji za alarmující, jak rychle a často se u nás mění daňové zákony. Těch novel bylo nespočet, a ta nejistota, zda bude sjednocená daň 17,5 procenta, nebo ponechané obě sazby v poměrech 15 – 21, nebo 14–23, nebo docela nějak jinak, je samozřejmě velmi špatná.

Se schválením daňového balíčku premiér spojuje důvěru vládě. Jak to vnímáte?
To, co udělal premiér Nečas, považuji za velmi nezodpovědné vůči České republice. Protože když předložil znovu onen takzvaný konsolidační, tedy daňový balíček, je přece zřejmé, že už ho měl možnost předložit i před tím v nějaké jiné, rozumnější podobě. Mohl přece najít shodu ve své straně či s koaličními partnery. Neučinil tak a udělal to nejhorší, co mohl – předložil balíček ve stejné podobě. A teď se z něj stal takový trhací kalendář, který se v Poslanecké sněmovně vysloveně cupuje na cimprcampr a nikdo neví, co z toho vlastně bude.

čtěte také:Trapné oslovení předsedajícího nemohlo Klasnovou zastavit. Kdo se bojí NKÚ?

Cupuje se premiér nebo balíček?
Tak pana premiéra opravdu nelituji, protože si za to může sám. Kdyby byl Petr Nečas opravdu silným premiérem, nenechal by se sebou tak cvičit a nenechal by pana ministra Kalouska, aby předkládal rozpočet v podobě, jaké ji předložil. Nakonec, ti rebelové v ODS, jak se jim říká, byť jim jde možná o nějaké mocenské změny uvnitř ODS, tak pokud by jim skutečně šlo o ty principy, o nichž hovoří, tak mají vcelku pravdu. Ta daňová opatření, která jsou předložena, se opravdu vymykají nejen pravicové politice, ale především zdravému rozumu.

Tipnete si, zda vláda zůstane, nebo padne?
Mám za to, že po krajských volbách nemají ani ODS, ani TOP 09 chuť si zopakovat další volby, natož parlamentní. Myslím, že by to bylo velké fiasko, a že jediný, kdo by na tom mohl získat, by byly levicové strany. Myslím proto, že se bude tento, byť velmi nemocný vládní organismus, snažit tu agónii, v níž se nachází, ještě prodloužit. Očekávám proto spíš, že buď nastane nějaká změna uvnitř ODS, možná dojde ke změně na postu šéfa ODS, a pak možná i na postu premiéra, ale podle mého to bude spíš vedeno snahou, aby tato vláda zůstala ještě nějakou dobu zachovaná.

čtěte také:Sněmovní hvězda týdne – Kateřina Klasnová

Pro mne, i Věci veřejné, je teď maximálně důležité, aby zůstala zachovaná spíše sazba DPH 14 a 20 procent, což považuji za naprostou nezbytnost, aby neklesala spotřeba domácností, aby se pokud možno stabilizovala ekonomika země. Co se stane s vládou dál, je, myslím, otázkou času. Pokud se to i podaří teď slepit, předpokládám, že problémy stejně nastanou. Opět ale opakuji, vidím to jako chybu premiéra.

Proč myslíte?

On postavil legitimitu této vlády na přeběhlících. On je ten, kdo sám obvolával poslance a lákal je, aby odešli ze strany, za kterou byli zvoleni a podporovali jeho kabinet. A to se mu prostě vrátilo. Získal sice osm přeběhlíků, ale dalších šest až osm nesouhlasných lidí se mu vygenerovalo v jeho vlastní straně. Zkrátka, nesmírně tím oslabil celou stabilitu vlády.

Opusťme teď premiéra. S tím, co dnes víte, vstoupili byste do vlády? 
Tak to se ptáte sice dobře, ale ne na správném místě. Byla jsem od počátku proti vstupu Věcí veřejných do vlády. A dala jsem to najevo i hlasováním ve vedení strany, když se rozhodovalo, zda do koalice s ODS a TOP 09 půjdeme. Byla jsem tehdy jediná proti. Takže u mne se ten postoj nezměnil. Pouze důvody, které jsem tehdy měla, byly velmi jednoduché. Vycházela jsem z příkladů menších stran, které se daly do vládní koalice, aby pak skončily velmi špatně. Ať už to byla Strana zelených či jiné podobné politické subjekty. A ty moje důvody se potvrdily, navíc v měřítku, které jsem si tehdy ani nedokázala představit. Neznala jsem tehdy všechna temná zákoutí vysoké politiky, ani její aktéry.

 

publikováno se souhlasem vydavatele

 

další články z rubriky Vize VV:

 

 

 

 

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky