Ve středu večer proběhl na půdě Poslanecké sněmovny pod záštitou Věci veřejných a za přítomností poslanců Víta Bárty, Michala Babáka a Josefa Novotného veřejný kulatý stůl na téma "Nehmotné vlastnictví ve službách průmyslu, výzkumu a vývoje".
Věci veřejné oproti skutečnému chování vlády dlouhodobě a nekompromisně kladou důraz na podporu konkurenceschopnosti České republiky a rozvoj inovativní ekonomiky. Přitom se striktně drží konstruktivní opozice a pečlivě pracují nad vlastními návrhy, jak v ČR podpořit vědu, výzkum a malé a střední podnikání.
Právě nad jednou z takovýchto iniciativ zasedly VV ke stolu spolu s předními odborníky. Naše pozvání přijaly autority jako profesor Ladislav Jakl, docent Pavel Fiala, profesor Jaromír Volf, ředitelka Úřadu průmyslového vlastnictví inženýrka Eva Schneiderová a ředitel Hospodářské komory České republiky Pavel Mrázek. U stolu nechyběli také vysoce kvalifikování právníci pracující v tomto oboru, zástupci bankovního sektoru, studenti prestižních fakult a členové VV.
Hlavním předmětem jednání byla diskuze nad námi připravenou novelou, jejímž hlavním účelem bude podpora registrace špičkových českých patentů doma i v zahraničí. Důvodem jejího vzniku je naše hluboké znepokojení nad strmě klesajícím počtem udělených patentů v letech 2005 až 2011. V roce 2005 bylo národní cestou registrováno 1 552 českých a zahraničních přihlašovatelů, zatímco loni již pouhých 687.
Jednou z evidentních příčin tohoto tristního stavu je dlouhodobé podfinancování české vědy a výzkumu, kdy soukromé i veřejné subjekty ČR dohromady za tímto účelem vydávají pouhé 1,5% HDP, zatímco evropským standardem je dvojnásobek tohoto podílu, tedy celá 3%. Na nutnosti tuto situaci změnit se shodují opravdu všichni, počínaje odborníky, přes NERV až k vládě ČR. Jelikož se však naše vláda doposud omezuje pouhými deklaracemi dobrých úmyslů, přešly VV k věci a připravily věcný záměr novely.
V rámci vysoce přínosné diskuze u kulatého stolu všichni přítomní dospěli k závěru, že jádro našeho nápadu – úmysl v průběhu následujících let spolufinancovat registraci vybraných špičkových českých patentů doma i v zahraničí – je krok naprosto správným směrem. Dále jsme dostali cennou zpětnou vazbu jak doladit jednotlivé technické parametry novely a algoritmus podpory českých uchazečů o patenty. Na základě toho bude v následujících týdnech dopracováno definitivní znění naší novely, k jehož projednání spolu s výše zmíněnými odborníky znovu usedneme ještě v zimě. Spolu s dalšími kolegy v Poslanecké sněmovně konečně začneme věnovat náležitou pozornost budoucnosti českých technologii, bez kterých nemá české hospodářství důstojnou budoucnost.
Další témata VV: