Chceme dát GIBS prezidentovi, máme pro to své důvody

25.12.2012
Chceme dát GIBS prezidentovi, máme pro to své důvody

Věci veřejné před dvěma měsíci vylslyšely návrhy z občanské sféry, jmenovitě spolku Šalamoun a podpořily jejich námět na několik velmi konkrétních opatření posilujících nezávislost a profesní autonomii GIBS.

 

 

 

 

O tom, jak se dá Generální inspekce bezpečnostních sborů zneužít, se mohli občané ČR přesvědčit nedávno, když byl po vykonstruovaném procesu zbaven funkce policejní prezident Petr Lessy. 

Věci veřejné právě z výše zmíněných důvodů předložily návrh, který vzešel z iniciativy občanského spolku Šalamoun a posiluje skutečnou kontrolní roli GIBS a její nezávislost vůči moci výkonné a zvůli mocných. Nedávná, naprosto nepřijatelná zkušenost s cílenou kriminalizací policejního prezidenta Lessyho v řádu hodin potvrdila, že GIBS naprosto neplní svou roli, pro kterou byla zřízen.

Ukazuje se, že tato mocenská servilita a rezignace na původní kontrolní a nezávislou roli nesouvisí pouze s osobou ředitele GIBS, blízkého spolupracovníka Ivana Langera, pana Bílka, ale že jde o systémové selhání.

Současná právní úprava podřizuje ředitele GIBS přímo premiérovi. Pro posílení nezávislosti a nestrannosti ředitele GIBS se jeví jako nezbytné, aby byl do budoucna podřízen prezidentovi republiky, nikoliv předsedovi vlády. Od toho je odvozena i nově navrhovaná délka jeho funkčního období. Nutno zdůraznit, že činíme tak bez vedlejších úmyslů, neboť jméno nového prezidenta je stále ve hvězdách.

V předkládané normě navrhujeme, aby ředitele GIBS jmenoval do funkce prezident republiky, a to na základě výběrového řízení organizovaného předsedou Senátu. Prezident republiky by měl oprávnění kandidáta vzešlého z výběrového řízení odmítnout a to dvakrát.

Nově by se funkční období ředitele GIBS odvozovalo od funkčního období prezidenta republiky tak, aby měl každý prezident republiky možnost vybrat svého vhodného kandidáta na pozici ředitele GIBS či případně stávajícího opětovně v kontrolním úřadu potvrdit.

související: Lessy se soudu nebojí. Veřejnost se dozví pravdu

Chci zdůraznit, že účelem této právní úpravy je zajištění účinné kontroly bezpečnostních sborů a garance skutečné nezávislosti ředitele. Účelem této novely je oddělit v maximální míře řízení bezpečnostních sborů od jejich kontroly, tedy oddělit GIBS od vlády, premiéra a ministra vnitra jako přímého nadřízeného policejního prezidenta.

Nově chceme zřídit funkci zástupce ředitele GIBS a současně i stanovit způsob jeho jmenování a odvolání. V našem návrhu se i výslovně zmiňuje pravomoc ředitele vydat vnitřní předpis, kterým je vnitřní řád inspekce.

čtěte také: Tak to je výsměch, Nečasi. Konstruktem GIBSu hrozí Lessymu tři roky natvrdo

 

A v neposlední míře se skrze tuto novelizaci stanovují podmínky pro výkon funkce ředitele GIBS, z nichž nejvýznamnější je, že ředitel nesmí být členem politické strany a nesmí být, a to ani historicky, členem bezpečnostního sboru, jehož příslušníky může inspekce stíhat.

Jsme přesvědčeni, že pouze touto formou můžeme zaručit opravdu nezávislého ředitele autonomní kontrolní organizace, kterou by GIBS do budoucna měla být a bohužel v současnosti naprosto není.

Námi navrhovaná úprava zákona o GIBS je plně v souladu s ústavním pořádkem České republiky a ctí i principy dělby moci v našem státě. Tento návrh jsme již vložili do legislativního procesu.

psali jsmeSkandál. Lessymu při jednání na sněmovním výboru montovali do auta štěnici

 

související:

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky