Bez nás by kauzy Rath a Parkanová prostě nebyly

29.06.2012

Dobrý den,

zítra odpoledne od pěti hodin bude na Frekvenci 1 odvysílán můj předtočený rozhovor. Pokud máte zájem, můžete si mě poslechnout. O čem budu mluvit? Především o vizích, na kterých má být postavena revize programu VV.

Za prvé je naprosto zásadní, aby VV zůstaly tvrdou protikorupční stranou. Musíme říkat nahlas naše úspěchy. Podařilo se nám vyměnit policejního prezidenta a tím rozhýbat práci policie. Kauzy typu Rath či Parkanová by se jinak jen stěží rozběhly. S tím souvisí i to, že za Radka Johna byla zrušena povinnost ohlašování korupčních trestných činů vedení protikorupční policie. Právě na příklad Rath by jen těžko pokračoval ve své činnosti, kdyby ho „někdo“ mohl varovat. Důležitý byl i zákon o veřejných zakázkách, který ruší například nechvalně známé losovačky, nebo zavedení trestní odpovědnosti právnických osob. A v neposlední řadě musím dodat, že když jsem byl ministr dopravy, výrazně jsem omezil rozkrádání a podezřelé zakázky.

Jak změny na ministerstvu dopravy, tak i tlak, který je vytvářen na policii, jasně ukazují, že bude hodně práce s tím, abychom prosazené změny uhájili z opozičních lavic. Staré pořádky se nesmí vrátit.

Další důležitou tezí je ekonomická a politická vize VV. Zde je pro mě velmi inspirativní kniha Start Up Nation od Davida Senora. Autor popisuje příběh izraelského hospodářského zázraku. Příběh země, která byla de facto po celou dobu své existence ve válečném stavu, země, která je obklopena nepřáteli, země, která začala budovat své hospodářství ve zničené pouštní zemi. A také země, která je dnes nejúspěšnější, co se týče zakládání nových firem, vytváření patentů a nových vynálezů a světový lídr v inovacích. Nedílnou součástí izraelského příběhu je jejich typická mentalita, která se dá shrnout pod slovíčko CHUCPE. Je to mnohovýznamové označení, které představuje smělost, chytrost, odvahu, sebejistotu, ale i nestydatost, aroganci, otrlost, či dotěrnost.

Na slovo chucpe mám vzpomínku. Na tiskovou konferenci VV k dražbě poslanců VV koaličními partnery reagoval Kalousek slovy: „Nikdo za TOP 09 s Kočí nejednal, vy jste ji přivedli do politiky, a pak ji používáte proti nám, to už je fakt chucpe.“ Přičemž ke kontaktu s Kalouskem se Kočí sama přiznala v nahrávce (kterou sama předala soudu), kdy říká ministru Jankovskému: „Kalousek mi poslal částku, nebo velkou, velkou, velmi velkou nabídku.“

Nicméně slovo chucpe mi přijde jako velmi vhodné pro politika VV, který se má utkávat s korupčními dinosaury. Takový politik musí být odvážný, směly, chytrý, ale zároveň dotěrný a s tvrdými lokty. Přátelská, nekonfrontační politika totiž s takovými soupeři nemá moc šancí na úspěch. Nositeli této politiky by měli být především komunální politici, ošlehaní v boji proti korupci na lokální úrovni. Právě ti, kteří osvědčili své schopnosti a neúplatnost by měli dostat plnou podporu a zázemí. Právě ti by měli být budoucí poslanci a senátoři.

Středobodem programu VV by měl být iniciativní občan střední třídy. On je nositelem úspěchu, rozvoje a konkurenceschopnosti každé společnosti. Dnes takový člověk totiž doplácí jak na levicového konzumenta sociálních dávek, tak na pravicový privilegovaný velký byznys. Právě podpora např. lékařů, učitelů, malých a středních podnikatelů a dalších je klíčová pro rozvoj konkurenceschopnosti ČR. Proto chceme ČR rozvíjet investicemi do školství, vzdělávání, vědy, výzkumu, infrastruktury a inovativního podnikání.

Za naprosto zásadní považuji vzdělávání. To je dlouhodobě podfinancované a zanedbávané. Pro nás je naopak vzdělání naších budoucích generací prvořadou prioritou. Je nutné prosadit a plně realizovat srovnávací zkoušky a státní maturity. Důležité je rovněž zvýšit platy učitelů a přilákat kvalitní špičkově vzdělané odborníky do školství. Zároveň by měla přijit i reforma VŠ a financování vědy. A také zásadní navýšení financování aplikovaného výzkumu a technických škol. Naše země má všechny předpoklady stát se znalostním centrem střední a východní Evropy, zastavit současný odtok mozků a naopak stát se vyhledávaným místem pro vzdělávání, práci a osobní rozvoj iniciativních lidi.

Pro ČR je třeba zajistit podporu pro inovativní podnikání, např. podnikatelské inkubátory, podporu patentů, nezvyšování DPH, či vytvoření podmínek pro dostupnost kapitálu. Jen skrze nastartování ekonomického růstu a zvýšení české konkurenceschopnosti můžeme dojít k prosperitě a trvale vyrovnanému státnímu rozpočtu.

Velmi důležitý je i postoj k EU. Ta má pro ČR i ostatní členy nesporné výhody v tom, že vytvořila volný trh, volný pohyb osob, zboží a služeb. Naproti tomu bankovní a fiskální socialismus, který se má nyní v EU zavádět, je nepřijatelný. Je třeba se na Evropu dívat euro-realisticky a pečlivě promýšlet každý krok. Návrhy typu fiskálního kompaktu, ESM, či bankovní unie je třeba jednoznačně odmítnout.

Rád bych znal Váš názor na programové otázky. Pokud máte zájem, zapojte se do hlasování na www.stojitenamzato.cz. Pro ty, co odpoví, mám připravený malý dárek: klíč s přívěškem s vyrytým nápisem chucpe.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky