Kmotr Jurečko si dělal zálusk na vliv v ČEZu

12.07.2012

Petr Nečas vytknul  plzeňskému kmotrovi Romanovi Jurečkovi, že strká nos tam, kam nemá a snažil se ovlivnit jmenování členů dozorčí rady polostátního energetického gigantu ČEZ. Vyplývá to  z informací tisku z posledního jednání Výkonné Rady ODS.

Stojí to přece jen za podrobnější informaci. Do dozorčí rady ČEZu chtěl Jurečko prosadit generálního ředitele Plzeňské teplárenské a.s. Tomáše Drápelu a místopředsedu Teplárenského sdružení. Právě tato snaha Jurečka dostat svého člověka do dozorčí rady je typickou cestou, jak kmotři nenápadně a systematicky posilují svůj vliv. Tu více, tu méně úspěšně. Tomáš Drápela je nepochybně odborníkem na svém místě s letitými zkušenosti v oboru teplárenství a mnoha úspěchy na postu generálního ředitele. Právě v  Plzeňské teplárenské, jejíž stoprocentním vlastníkem je město Plzeň, je však Roman Jurečko předsedou představenstva a podle jeho vlastních slov je Tomáš Drápela jeho pravou rukou. A Jurečko to jistě neříká nadarmo. Svoji loajalitu mu  Drápela dokázal například loni na podzim, když se připravovala fúze Plzeňské teplárny s Plzeňskou energetikou, vlastněnou  Křetínského EPH. Nebývale ostře  tehdy hřímal na zastupitele města. Vyzýval je k zanechání žabomyších válek a opakovaně varoval (!) , „aby pro občany města něco udělil a nekopali tu plechovku před sebou další tři měsíce“.

Chráněn svým kmotrem si ostrá slova mohl očividně dovolit. Jen náhlá a překvapivá nabídka Sokolovské uhelné, která garantuje dodávky uhlí na deset let, nakonec zhatila v Plzni obecně známý Jurečkovo plán na uzavření této fúze a cestě k faktické ztrátě kontroly nad nejbohatší a prosperující městskou firmou.

Premiér jistě znal dostatek důvodů, proč odmítl v dozorčí radě ČEZu posílit nepřímo vliv J&T a jmenovat do dozorčí rady pravou ruku kmotra Jurečka. Velmi pravděpodobně v tom sehrála roli i skutečnost, že to byl opět Tomáš Drápela, tedy zástupce Plzeňské teplárenské, který v Teplárenském sdružení  podpořil expremiéra Mirka Topolánka na post předsedy. Byla to snad náhoda , že se přidal k návrhu skupiny J&T ? A kmotr se za loajalitu "svému" řediteli umí odměnit.

Zvlášť, když to není z jeho kapsy, ale z kapsy městské společnosti. Generální ředitel Plzeňské teplárenské  si ročně kromě více než milionového platu přijde podle hospodářských výsledků  na další až 4 miliony korun. Na městskou firmu, byť významnou a prosperující, opravdu královská odměna a v rámci města zcela ojedinělé peníze.

To už je ale o  jiné kapitole. O hospodaření Plzně, která se stále víc zadlužuje a možná časem bude potřebovat tu teplárnu přece jenom prodat, nebo fúzovat. Každý, kdo by podpořil tento dávný plán plzeňského kmotra, se přece může hodit.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky