Ivanovi žabáci

17.07.2012

Ivan Langer, “bezpečnostní“ poradce Petra Nečase, vždy hleděl v první řadě na loajalitu a až poté na odborné znalosti a schopnosti policistů, kterým pomáhal do funkcí. Morální kredit opomíjím, na ten nehleděl nikdy. Když se v jeho týmu někdo s kvalitním morálním profilem objevil, dlouho v něm nepobyl.

Ivan Langer přitom rád hledal nové loajální „kádry“ v nižších patrech policejní hierarchie. Aby je mohl ustanovit do řídících funkcí, musel vymyslet, jak obejít běžný služební postup. Řešením se ukázalo tzv. „žabákování“. Když Langerovi personalisté vytipovali loajálního člověka s nedostatečnou tarifní třídou, instalovali jej dočasně o jednu třídu výš. Po pár měsících pak proces zopakovali, přičemž ve výběrovém řízení byly zpravidla požadovány takové kvalifikační předpoklady, aby je splňoval jen příslušný „žabák“. Obdobným způsobem se dostal například Martin Červíček do funkce krajského ředitele pražské policie nebo Ivan Bílek do pozice náměstka policejního prezidenta pro uniformovanou policii.

Jedním z těch, kdo se na této personální politice podílel, byl ředitel personálního odboru Roman Fidler. Praxi uplatňovanou na policejním prezídiu si rychle osvojili někteří krajští ředitelé. Dodnes si vzpomínám na absurdní historku, kterou mi vyprávěl Radek John. Šlo tuším o výběrové řízení na manažerskou pozici v oblasti personalistiky v Jihočeském kraji. Na pozici sice bylo vypsáno výběrové řízení, ale příslušný personalista musel mít velmi specifické vzdělání. Vojenskou školu, obor navádění raket...Absurdní?

Ale zpět k Ivanovým „žabákům“. O Martinu Červíčkovi jsem již psal na svém webu. Zajímavé je však sledovat, kam se poděli ostatní Langerovi muži. A jaké překvapení, zpravidla je najdeme na Generální inspekci ozbrojených sborů (GIBS). Z Langerova původního týmu na policejním prezídiu se na GIBS už přestěhoval nejen zmíněný Roman Fidler, ale i jeho někdejší podřízený Petr Sobotovič nebo bývalý šéf logistiky policejního prezídia Pavel Kolář, který musel svou funkci opustit poté, co mu audit nařízený Radkem Johnem vytkl rozsáhlé nedostatky v hospodaření. Mimochodem jedná se o ředitele toho útvaru, který se proslavil nákupem rušiček, které nerušily. Dnes „nakupuje“ pro GIBS. 
Klíčovým Langerovým a Nečasovým hráčem na GIBS však nadále zůstává Ivan Bílek. Ten samý Bílek, který byl spolu s dalším „žabákem“ Martinem Červíčkem soupeřem Petra Lessyho v souboji o pozici policejního prezidenta. Ten samý Bílek, kterého nový policejní prezident Petr Lessy vyzval k rezignaci krátce po svém jmenování. Ten samý Bílek, který si nedávno na půdě institutu CEVRO připíjel se svým loutkářem na křest jeho knihy, o zpackané pseuderofermě, která uvrhla polici o mnoho let nazpět.

Tak tenhle Bílek a jeho lidé mají nyní objektivně posoudit spor mezi policejním prezidentem a ministrem financí, jehož pád může způsobit pád celé Nečasovy vlády. Myslíte, že se dočkáme objektivního vyšetřování?

A tak se mi chce závěrem říci, že z Ivanových žabáků se stali spíše žabáci na prameni…

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky