Už několik let je lidem k dispozici občanská poradna Věcí veřejných, která nabízí služby v sociální a právní oblasti. Jejím cílem je pomoci těm, kteří potřebují hájit své oprávněné zájmy. Poradci pomáhají například i lidem, kterým dluží společnosti Kingstar a Mark 9.
U firem, které nabízejí předražené zboží, se stále jedná o stejný scénář. Společnost, často se slibem hezkého dárku, naláká velké množství lidí do sálu, kde zkušení promotéři lidem předvádí, jaké výhody má zboží za desetitisíce. Své o tom ví i Prokop Šmíd z Prahy, jehož spor s firmou Kingstar se táhne už skoro rok. „Firma nám tehdy velmi sugestivně předvedla sadu titanového nádobí. S manželkou jsme během večera jako by vyhráli 25 tisíc korun s tím, že celá sada nás vyjde na padesát tisíc,“vzpomíná Šmíd. Firmě tehdy ke své „výhře“ připlatil dalších 25 tisíc korun a domů si odnesl sadu výrobků.
„Brzy jsme ale začali trochu pochybovat. Zjistili jsme, že zboží bylo značně předražené. Rozhodli jsme se tedy ve lhůtě čtrnácti dnů odstoupit od smlouvy,“ popisuje rozčarování Prokop Šmíd. Nepoužité zboží vrátil a dostal potvrzení, že peníze mu Kingstar vrátí do třiceti dnů. Do dnešního dne ale nedostal ani korunu.
Návrh na insolvenci
Šmíd se tedy obrátil na bezplatnou poradnu Věcí veřejných. „Kvůli firmě Kingstar u nás bylo asi deset klientů. Zpočátku jsem jim psal návrh na vydání platebního rozkazu. Soud sice dal Kingstaru povinnost peníze klientům vrátit, ale firma stejně nezaplatila,“ popisuje praxi právní poradce Věcí veřejných Miroslav Huml. Na Kingstar už díky poradně VV podalo několik klientů návrh na insolvenční řízení, přidala se i Česká správa sociálního zabezpečení.
Stejný postup poradci použili i u klientů firmy Mark 9, jež zákazníkům, kteří jí vrátili předražené zboží, odmítala vyplatit peníze. „Za zákona vyplývá, že pokud firma dluží dvou a více lidem, mohou na ní tito zákazníci podat návrh na insolvenční řízení. Firmě by pak byl zablokován učet, nemohla by nakládat se svým majetkem a insolvenční správce by majetek firmy prodal,“ vysvětluje Huml.
Soud po obdržení návrhu dal zápis do insolventního rejstříku na obě firmy. Firma Mark 9 zareagovala ještě týž den, kdy se dozvěděla, že na ni byl podán návrh na insolvenční řízení. „Hned ten večer moji klienti dostali své peníze zpět. Zástupci firmy jim je dovezli až domů,“ uzavírá případ Mark 9 Huml.
Klienti, kterým dluží Kingstar, ale ještě spokojení být nemohou. Firma se očividně nebojí ani insolvenčního řízení. Podvedení zákazníci se ale celé částky nemusí dočkat ani ve chvíli, kdy se bude majetek firmy prodávat.„Problém u Kingstaru je ten, že jako společnost s ručením omezeným ručí jen do výše svého vkladu, který činí dvě stě tisíc korun. Tyto peníze by si mezi sebou museli rozdělit všichni lidé, kterým firma dluží,“ říká Huml.
Bezplatná právní poradna Věcí veřejných otevírá dveře každý čtvrtek ve 13 hodin. Konzultace probíhají na adrese Štefánikova 23, Praha 5. Doporučujeme si dopředu smluvit termín.