Budou řidiči povinně přezouvat do zimních pneumatik? Zaplatí lidé méně za některé léky? Zamíchají senátoři státními maturitami? Také o těchto bodech budou jednat nebo hlasovat poslanci na své 13. schůzi. Začíná 1. února.
Na pořadu 13. schůze je víc než 200 bodů. Ty se v praxi můžou dotknout studentů, řidičů, majitelů nemovitostí i televizních diváků. Program totiž zahrnuje zákony daňové, mediální, silniční a také řadu novel, mezi nimi i senátní novelu školského zákona. „Dají se očekávat střety mezi koalicí a opozicí zejména kolem novely občanského zákoníku, u zákona o protikomunistickém odboji nebo při senátním návrhu na zrušení státních maturit,“ předpokládá předsedkyně poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí.
Schvalování mají před sebou například zákony o provozu na pozemních komunikacích nebo o ochraně ovzduší. Do prvního čtení přichází zákon o protikomunistickém odboji nebo zákon o přechodném snížení cen a úhrad léčiv. Poslanci se také seznámí se senátní představou o státních maturitách.
Poslanec Stanislav Huml navrhoval do silničního zákona několik pozměňovacích návrhů. Pokud je poslanci schválí, řidiči musejí počítat s nulovou tolerancí na alkohol a s povinností přezouvat svá auta do zimních pneumatik. Policie by nově nemusela značkami označovat místa, kde měří rychlost. „Nezatěžovalo by to zbytečně rozpočet a řidiči by neměli falešný dojem, že mimo označené úseky porušovat pravidla můžou,“ vysvětluje Stanislav Huml.
Hlasování čeká i novelu zákona o ovzduší, kterou předkládala také Kristýna Kočí. Stanuje emisní stropy na vymezeném území, a pokud by zde znečištění bylo dlouhodobě vyšší, obcím dává pravomoc vyhlásit na svém území nízkoemisní zónu a regulovat silniční dopravu. Lidé by nově museli označovat svá auta emisními plaketami. „Řidič, který vjede do takové lokality s neekologickým autem, by platil pokutu. Na druhou stranu ale navrhujeme, aby šoféři byli při smogových situacích osvobozeni od placení poplatků na dálnicích a obchvatech,“ upřesňuje poslankyně Kočí.
Do prvního čtení přichází také poslanecký návrh zákona o přechodném snížení cen a úhrad léčiv, který spolu s koaličními kolegy předkládá Jiří Štětina. Týká se prodloužení platnosti tzv. Janotova balíčku, které by mělo zabránit zdražování léků. „Pokud se snížení ceny o sedm procent podaří prodloužit, ušetří to v systému zdravotnictví 4-7 miliard,“ uvádí poslanec Štětina.
Sněmovně se představí senátní návrh školského zákona, který vidí státní maturity jinak. Zatímco podzimní generálka ověřila jednotný rámec a vzájemnou porovnatelnost těchto zkoušek, podle senátorů by si je školy mohly dělat do značné míry po svém. „To co dnes řeší zákon, chtějí nechat jen na vyhlášce. Ta ale nemůže stanovit povinnosti a kompetence zúčastněných stran a to by do projektu státních maturit vneslo chaos,“ varuje poslankyně Jana Drastichová.