Platí pro očistu politiků v Plzni „kmotrovská“ pravidla?

29.07.2012
Platí pro očistu politiků v Plzni „kmotrovská“ pravidla?

Epizoda z Jurečkové „gubernie“ 
díl první 

Zatímco na celostátní úrovni se ODS snaží alespoň občas předstírat, že presumpce viny je u politika samozřejmostí, v regionech ještě pořád na tento sotva pozorovatelný a jistě chvályhodný trend zdaleka nedošlo. V těchto dnech se s takovýmto očividným příkladem můžeme setkat v Plzni - centru kraje, kterému vládne „spravedlivý a vždy čistý“ exministr Jiří Pospíšil a jeho kmotr Roman Jurečko. 

Náměstek primátora města Plzně Petr Rund (ODS) má totiž takovou nepříjemnou polízanici. Státní zástupce ho obvinil z přečinu krádeže fotoaparátu. Dva z mladých plzeňských aktivistů, kteří již dlouho kritizují Rundovu práci a kmotrovské praktiky na radnici v Plzni tvrdí, že jim pan náměstek ukradl fotoaparát a jednoho z nich měl dokonce fyzicky napadnout. Náměstek tvrdí, že to není pravda. Je na soudu, aby je rozsoudil. 

Petr Rund, Jurečkova pravá ruka na radnici, od svého obvinění pravidelně na jednání zastupitelů odrážel útoky opozice s tím, že je nevinný a na soudu se očistí. Primátor Baxa (ODS) ho statečně hájil a nekonečně opakoval „zaklínadlo“ o presumpci neviny. Koaliční ČSSD soudila, že náměstek primátora statutárního města obviněný z krádeže je vážný problém. Ani jedinkrát ho však nevyzvala k rezignaci s tím, že počká, jak dopadne očišťovací proces u soudu. 

Světe, div se! Pan náměstek Rund svoji „očistu“ pojal jaksi po svém a na jednání soudu se vůbec nedostavil. Místo, aby se tváří v tvář postavil dvěma mladým lidem, a řekl jim do očí, lžete, žádný fotoaparát jsem Vám neukradl a už vůbec jsem nikoho z vás fyzicky neohrožoval, poslal za sebe advokáta. Zkrátka Rund svoji příležitost očistit se svěřil raději do rukou profesionála. Jistě má na to zákonné právo, ale nakolik je jeho počínání v souladu se sliby na zastupitelstvu města, jak se popere o svoji čest, nakolik je to normální u politika, je snad zřejmé. 

Ostatně v jeho vnímání politického světa nemá ani důvod. Jeho kmotr - Jurečko nad ním drží ochrannou ruku. A on na oplátku jako člen představenstva Plzeňské teplárenské, které Jurečko šéfuje, drží ruku na radnici nad nápady svého bosse s nejbohatší firmou města. Exministr spravedlnosti Pospíšil je také jeho blízký člověk. Spolu s ním byl jedním z významných členů líhně ODS - Mladých konzervativců. Rund je zároveň předseda jeho „domovské organizace“ ODS. A paní manželka Petra Runda dlouho působila na ministerstvu spravedlnosti jako blízká spolupracovnice exministra „ čistého“. Dokud nebyla jmenována soudkyní krajského soudu. Připomíná vám to „přátelské“ vazby a propletence z Puzziho kmotra? Jak by také ne. A nedivme se! Vždyť jde o jeden mnoha příběhů z gubernie kmotra Jurečka.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky