Pozvání na krátké setkání s ředitelem GSA

18.02.2011
Ministrstvo dopravy zve na krátký brífing s novým ředitelem evropské agentury GSA, který navštíví poprvé Prahu i budoucí sídlo tohoto úřadu.
Společného setkání s novináři se zúčastní nový ředitel GSA Carlo des Dorides a ministr dopravy Vít Bárta. Čas pro fototermín a vaše krátké dotazy bude mezi 9:00 - 9:15 na adrese Janovského 438/2, Praha 7 (bývalá budova České konsolidační agentury) v hlavní hale úřadu.
Souhrnné informace:
Carlo des Dorides byl zvolen novým šéfem agentury GSA 12. ledna 2011. Aktivní podporu tomuto italskému kandidátovi vyjednávala i Česká republika.

GSA - Úřad pro dohled nad evropským GNSS Galileo (European GNSS Supervisory Autority), je regulační orgán EU, který spravuje evropské programy v oblasti družicové navigace, kontroluje používání finančních prostředků a řídí související činnosti v oblasti marketingu, bezpečnostní akreditace, certifikace prvků systému a v neposlední řadě také další výzkum a vývoj. GSA má mj. právo vydávat koncese subjektům odpovědným za provoz systému Galileo a za poskytování souvisejících služeb.

Pro sídlo agentury GSA je již nyní připravená budova v Janovského ulici v pražských Holešovicích, v níž dříve sídlila Česká konsolidační agentura. GSA zde bude po dobu pěti let platit nájem v symbolické výši 1 euro, po uplynutí této doby pak 75 % tržní výše nájmu. V následujících dnech a týdnech proběhnou jednání zástupců ČR s představiteli EU i GSA o konkrétních podmínkách a harmonogramu stěhování agentury, včetně jejich současných cca 50 zaměstnanců, do Prahy. Ani během stěhování přitom nesmí dojít k výraznějšímu omezení chodu agentury, která již dnes plní významnou úlohu v přípravě spuštění Galilea.

Družicový systém Galileo za cca 3,5 miliardy eur je jedním z největších projektů EU. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva z jeho satelitů, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému v roce 2014 jich bude stačit 18. Nejznámější službou Galilea budou navigační služby řidičům, ovšem na rozdíl od amerického systému GPS či ruského GLONASS evropský navigační systém Galileo nabídne také řadu certifikovaných a garantovaných aplikací, využitelných v celosvětovém měřítku v oblastech dopravy, obchodu i v mnoha průmyslových odvětvích.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky