Radek John: Ruce policie opět svázány

29.08.2012
Radek John: Ruce policie opět svázány

Nastoupil jsem na ministerstvo vnitra s cílem rozvázat ruce policii a po dvaceti letech ji nechat svobodně vyšetřovat trestnou činnost každého občana bez rozdílu, nehledě na jeho společenské postavení a politickou příslušnost. Abych toho docílil, musel jsem umožnit nástup do čela policie lidem, kteří nebyli svázáni s érou exministra ODS Ivana Langera, jehož vláda nad rezortem vnitra může být encyklopedickým příkladem zneužívání politické moci a orgánů činných v trestním řízení.

Stihl jsem v této věci bohužel učinit pouze jeden, ale jak se později ukázalo, o to důležitější krok. Ustanovil jsem do funkce policejního prezidenta plukovníka Petra Lessy. Muže, kterého od té doby nezaslouženě provázela uměle vyvolávaná pověst člověka spjatého s VV.

Petr Lessy svým chováním, podle mého názoru opakovaně dokázal, že není člověkem VV, ale člověkem všech občanů ČR. Nejen, že se po svém nástupu skutečně vypořádal se suitou Langrových pohrobků, ale především rozvázal policii ruce a umožnil poprvé po dvaceti letech policistům skutečně svobodně vyšetřovat a především rozkrývat trestnou činnost v nejvyšších patrech politiky a mocenských struktur. Důkazem toho, budiž fakt, že během jeho působení byla vyšetřována trestná činnost představitelů koaličních i opozičních politických stran bez rozdílu.

Petr Lessy se nikdy nedopustil ničeho, co by mohlo být jen náznakem považováno za stranění jakékoliv zájmové skupině nebo politické straně. Stal se však nepohodlným. Stal se nepohodlným této vládní koalici, která se ho prostřednictvím ministra Kubiceho snažila všemi možnými způsoby diskreditovat a zbavit. Jeho odvaha čelit politickým tlakům vyvrcholila statečným postojem v kauze CASA, kde nejen, že neváhal bránit své podřízené, ale veřejně promluvil o tlaku ministra Kalouska na jeho osobu.

Od té doby má Lessy dříve odvolaný ex-náměstek Bílek, toho času šéf GIBS, od premiéra Nečase, Miroslava Kalouska a Ivana Langera úkol Lessy odstranit. Jediným způsobem, jak toho mohli dosáhnout, byl postup, který dnes použili. Je jím účelová kriminalizace, spočívající ve znovu otevření již rok odloženého a nesmyslného případu.

Že se nejedná o běžný postup nezávislého orgánu, ale o zneužití moci dokazuje několik faktů. Jednak to, že o kriminalizaci a odvolání Lessyho představitelé vládní koalice (včetně Karolíny Peake, která opakovaně vyjadřovala Lessymu podporu a mluvila i o odchodu z vlády v případě jeho vynucené rezignace) vědí již od tohoto pondělka. Jednak to, že na likvidaci Lessyho se podíleli dva nejbližší Langerovi lidé - Ivan Bílek (šéf GIBS) a Roman Fidler (nový šéf personálního odboru vnitra). Jednak to, že přes veřejné deklarace Karolíny Peake o požadavku na transparentní výběr Lessyho zástupce, byl jen pár hodin po jeho odvolání ustanoven policejním presidentem Martin Červíček. Člověk žijící společně s vysoce postavenou členkou ODS a současně člověk, jehož kariéra nabrala nezvyklého tempa právě za vlády Ivana Langera. Vládní koalice dokonce neváhá riskovat dvojvládí v čele policie. Posledním důkazem budiž fakt, že celý proces odstranění policejního prezidenta musel proběhnout rychle, v době kdy je Petr Lessy v pracovní neschopnosti, ale především před hrozícím pádem vlády příští týden.

Elity ODS a TOP09 si tak na poslední chvíli pojišťují, aby v případě jejich politické smrti vedl dalších 5 let policii člověk, který ji vrátí ke starým zajetým pořádkům a bude v duchu policejního motta „sloužit a chránit“, ale nikoli občanům ČR, ale jejich zájmům.

 

Přestože mu to všichni podsouvali, dokázal Petr Lessy, že ačkoliv byl ustanoven do funkce policejního prezidenta ministrem za VV, dokázal opakovaně svým chováním hlubokou emancipaci na politických tlacích a velkou odvahu bránit své podřízené při plnění jejich služebních úkolů. Policejní prezident Petr Lessy sloužil všem občanům ČR, ale patrně nesloužil zájmům vlády ČR.

To je důvod, proč o něj občané ČR dnes přišli. Doufejme, že jen dočasně. Věci veřejné nechtějí být samozvaným advokátem Petra Lessy. Proto vyzýváme nejen k okamžitému svolání mimořádné schůze sněmovny k tomuto tématu, ale především vyzýváme všechny parlamentní i neparlamentní opoziční strany a všechny občany tohoto státu, kteří mají zájem na vládě práva, aby se bez rozdílu svých politických názorů sjednotili při obraně demokratických základů ČR a veřejně projevili svou občanskou nespokojenost s chováním této vlády, která dnešním krokem ztratila poslední zbytky legitimity vládnout.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky