Ministr dopravy Vít Bárta se sešel s bavorskou delegací

05.03.2011

Ministr dopravy Vít Bárta se ve čtvrtek sešel s Martinem Zeilem, bavorským státním ministrem pro hospodářství, infrastrukturu, dopravu a technologie. Obě strany se při společném jednání zabývaly nejen společnými dopravními tématy, ale zcela nově například i možností navázat budoucí spolupráci v oblasti kosmických technologií.

Základním kamenem společného jednání bylo bezesporu zlepšení kvality dopravního propojení mezi Českou republikou a sousedním Bavorskem, ať již z pohledu železniční nebo silniční sítě.

„Právě kvalitní dopravní spojení se sousedním Bavorskem je totiž přesně tím místem, kterým můžeme významně podpořit další růst našich ekonomik, které jsou právě na blízkosti a propojenosti obou zemí z velké části postaveny,“ uvedl k jednání ministr Bárta.

Obě strany se shodli na faktu, že v době, kdy vrůstá intenzita osobní i nákladní dopravy vyplývající z hospodářského rozvoje a těsné vzájemné polohy sousedních regionů, se musí zvyšovat i kvalita přeshraničního infrastrukturního spojení. Obě strany vidí jako správné, využít v tomto v maximální míře ekologické železniční dopravy.

Diskutovalo se tak například o vytvoření konkurenceschopné nabídky pro kyvadlovou a turistickou přeshraniční dopravu, včetně cestování za obchodem. Tématem bylo i zlepšení železničního spojení tří mezinárodních letišť v Mnichově, Praze a Norimberku nebo elektrifikace dráhy Norimberk - česká hranice.

Ministr Bárta informoval bavorskou delegaci o návrzích ČR začlenit železniční úsek Mnichov - Praha v rámci revize TEN-T jako součást nového koridoru Mnichov – Praha – Vratislav – Varšava.

Vzhledem k nedávné změně sídla agentury GSA, která se bude stěhovat z Bruselu do Prahy, se otázky dotkly i možné spolupráce v oblasti kosmických technologií. V této oblasti se hovořilo o možnosti využít technologický potenciál Bavorska a podpořit rozšíření komunikace mezi českými a bavorskými průmyslovými a výzkumnými subjekty. Česko by zde rádo využilo letité zkušeností Bavorska v oblasti klastrové politiky.

Na čtvrteční jednání obou delegací naváže plánované setkání ministra dopravy Víta Bárty s německým šéfem resortu dopravy Peterem Ramsauerem v Berlíně, které se má uskutečnit v druhé polovině měsíce března.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky