Seznam nelegálních drog bohatší o desítky nových látek, přísnější postihy pro nezletilé pachatele nebo úřad pro práci spíš než pro nezaměstnanost – také o tom budou jednat poslanci na své 14. schůzi. Řadu ze zajímavých bodů programu přitom spolupředkládali poslanci VV.
Zákonodárci mají na stole návrh zákona, který rozšíří seznam zakázaných látek o více než třicet syntetických drog. „Tyto nové látky jsou záludné a nebezpečné už v menším množství než známé drogy. Kromě toho se na seznam nově dostanou i ty, které se používají v medicíně, zejména v anestezii, a které mají halucinogenní účinky,“ vysvětluje Jiří Štětina, který je jedním z předkladatelů tohoto zákona.
Na programu jednání bude také novela, která má změnit jednací řád sněmovny. Díky ní by poslanci napříště dostávali 330 listinných kusů každého sněmovního tisku v elektronické podobě. Místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová uvítala, že by se touto úpravou ušetřily peníze i životní prostředí. „Je nesmysl, aby nám dennodenně chodila do schránek kila papíru. Alespoň trochu ulehčíme českým lesům.“
Vládní novela zákona by měla pro změnu zpřísnit postihy pro nezletilé pachatele. Norma zavádí institut ochranného léčení pro dětské pachatele závažných trestných činů. Tato léčba navíc může být uložena i po dosažení věku 18 let, a to opakovaně. „U nenapravitelných a nebezpečných pachatelů, kteří spáchali trestný čin v dětském věku, se bude moci použít i institut zabezpečovací detence. Znamená to možnost takového pachatele od společnosti doživotně izolovat. Oprávněnost těchto opatření bude posuzovat soud každých 12 měsíců,“ upřesňuje členka ústavně právního výboru Jana Suchá.
Sněmovna by dále měla projednat novelu zákona o podpoře regionálního rozvoje. Regionálním radám by to mělo pomoci při čerpání evropských fondů a zároveň posílit jejich zodpovědnost. „Ministerstvo pro místní rozvoj, které návrh připravilo, vycházelo z podnětů jednotlivých regionálních rad. Ty souvisely zejména s problémy výměny členů rad po krajských volbách. Myslím, že novela může být také odpovědí na závěry NKÚ o kontrole čerpání prostředků z evropských fondů. Vymezuje totiž způsob volby a odvolávání členů výboru rady a jeho působnost pro schvalování podmínek projektů,“ uvedla Kristýna Kočí, předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných.
V Poslanecké sněmovně se také bude znovu jednat o centrálním úřadu práce. Poté, co poslanci přebili zamítnutí tohoto návrhu Senátem, mají před sebou veto prezidenta. Podle předkladatele zákona, předsedy sociálního výboru Martina Vacka, znamená norma zejména změnu manažerského řízení, která by měla přinést nejen finanční úsporu pro stát. „Dojde k zeštíhlení úřadů práce tím, že by nově mělo fungovat namísto 77 jen 14 krajských poboček. Ty by pak neměly být pouhou výdejnou podpory v nezaměstnanosti, ale víc by měly zprostředkovávat lidem práci. Tak by naplnily smysl, který mají i v názvu.“
Na program jednání se vrací zákon o ochraně ovzduší, který by mohl ulevit lidem ve velkých průmyslových aglomeracích, kde dochází ke smogovým kalamitám. Zákon měl jít do třetího čtení už na minulé schůzi, ale nakonec byl z jejího programu stažen. „Stalo se tak po dohodě s novým ministrem životního prostředí, který potřeboval ukončit neformální dohody s největšími znečišťovateli ještě před tím, než tento zákon půjde do sněmovny. Pokud vím, šlo o devět dohod,“ vysvětluje předkladatelka Kristýna Kočí. Zákon umožňuje obcím při smogových kalamitách vyhlásit na svém území nízkoemisní zóny a regulovat automobilovou dopravu.
Mezi více než stovkou jednacích bodů bude i zpráva kontrolního výboru dolní komory parlamentu. Ta poslance seznámí s překážkami, které výboru brání kontrolovat hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu. „Šéf úřadu Dohnal argumentuje tím, že zákon o NKÚ je nadřazený usnesení sněmovny tento úřad kontrolovat. V této věci podal dokonce žalobu na Poslaneckou sněmovnu a osobně jsem byl v této věci na policii podat vysvětlení,“ informoval člen kontrolního výboru za VV Jaroslav Škárka.