Co přinesl uplynulý týden

21.03.2011

Přinášíme Vám přehled událostí minulého týdne.

pondělí rozhodl Ústavní soud o zrušení vládního balíčku sociálních škrtů počínaje koncem letošního roku. "Rozhodnutím soudu jsem překvapen, negativním faktem je, že je to další náročná aktivita pro vládní reformní snahy. Pozitivem je, že soud udělal jen rozhodnutí k procesu, nikoliv k podstatě reforem,“ uvedl k rozhodnutí soudu ministr dopravy Vít Bárta. „To, že nám dal Ústavní soud několik měsíců na nápravu, vnímám jako férový krok. Zároveň tím ÚS dal jasný signál, že příště nesmí být legislativní proces ovlivněn volbami. Obávám se ale, že by se mohla znovu otevřít bitva o platy ústavních činitelů," doplnila k rozhodnutí poslankyně Karolína Peake.

Poslanecký klub VV podpořil v úterý vznikající důchodovou reformou. Poslanci VV přijali usnesení, ve kterém souhlasí s výsledkem jednání na úrovni K9. „Trváme ale na tom, aby vláda dala jasné garance pro vyšší zdanění a odstranění všech výjimek u hazardu. Považujeme to za důležitý signál pro občany v době, kdy se jim zvýší životní náklady. Dáme tím najevo, že je vůle sáhnout do oblasti, ve které jsou finanční rezervy,“uvedla předsedkyně poslaneckého klubu Kristýna Kočí.

Při středečním zasedání Poslanecké sněmovny došlo k načtení sněmovního tisku č. 165, který novelizuje zákon o ochraně veřejného zdraví. Společně s tímto návrhem byl poslancem Markem Šnajdrem (ODS) podán jako pozměňovací návrh také přílepek o redukci zdravotních ústavů a primární prevence„Poslanec Šnajdr tímto způsobem velmi zřetelně obchází standardní legislativní proces, nemluvě o tom, že Ústavní soud označil v jednom ze svých nálezů praxi přílepků za neústavní,“ uvedl poslanec VV Michal Babák.

Ve čtvrtek odcházeli představitelé Věcí veřejných z jednání K9 velmi spokojeni, se svými koaličními protějšky totiž dohodli kompenzaci změn sazby DPH. Věcem veřejným se podařilo v  rámci kompenzace změn sazeb DPH od příštího roku zvýšit slevu na dítě o 150 korun měsíčně. „Je jednoznačné, že v minulosti většinu reforem odnášela střední třída, my se budeme snažit snížit dopady na rodiny s dětmi, 150 Kč je z našeho hlediska vyvážená sleva,“ zdůraznil jeden z vyjednavačů důchodové reformy a ministr dopravy Vít Bárta.

Pátek předseda strany a ministr vnitra Radek John strávil v samém centru jižní Moravy. Pracovní den v Jihomoravském kraji zahájil v doprovodu policejního prezidenta plk. Petra Lessyho návštěvou krajského ředitelství PČR, které vede plk. Tomáš Kužel. Hovořili spolu zejména o bezpečnostní situaci v kraji i o reformě cizinecké policie.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky