Závěry z jednání odborných komisí VV a jejich doporučení K9

25.05.2011

Dnes v dopoledních hodinách proběhlo setkání odborných komisí práce a sociálních věcí VV a zdravotní komise VV. Účelem setkání bylo přijmout doporučení pro vyjednavače na odpolední jednání K9, které se bude týkat sociální a zdravotní reformy.

Setkání odborné komise práce a sociálních věcí VV se neslo v duchu debaty nad několika tématy, jako nejzávažnější se ukázala příprava zavedení karty sociálních systémů a převedení  výplaty nepojistných dávek z obcí na Úřad práce ČR. Materiál, jehož součástí jsou oba výše zmíněné problémy, prošel minulý týden vládou. Komise práce a sociálních věcí VV proto doporučuje, aby byl na plénu poslanecké sněmovny načten komplexní pozměňovací návrh, a to prostřednictvím Výboru pro sociální politiku PS PČR, jemuž předsedá poslanec za VV Martin Vacek a jehož členkou je také Dagmar Navrátilová.

Karta sociálních systémů má zefektivnit a zjednodušit systém vyplácení nepojistných sociálních dávek, a to včetně dávek v nezaměstnanosti apod. Výplaty nepojistných dávek má na rozdíl stávající praxe vyplácet místo měst a obcí Úřad práce ČR.

Jednání komise se zúčastnili i představitelé Národní rady osob se zdravotním postižením, poslanci, zástupci odborů a členové odborné komise.

Komise se na svém zasedání přijala doporučující usnesení pro vyjednávání K9, které zní:

1) VV nepodporují převod výplat nepojistných sociálních dávek z měst a obcí na Úřad práce ČR. VV chtějí zachovat výplatu sociálních dávek na obecních úřadech, které jsou pro občany přirozeným nejbližším místem a které by měly zajišťovat co nejširší sociální servis (výplata sociálních dávek, sociální poradenství, terénní sociální práce apod.).

2) VV a priori neodmítají zavedení karty sociálních systémů, ale s jejím zavedením musí být spojeno několik podmínek:
a) karta bude pro některé subjekty, kterých se netýká zneužívání sociálních dávek, dobrovolná. Mezi tyto subjekty patří zejména osoby se zdravotním postižením, důchodci nebo matky na mateřské a rodičovské dovolené b) VV podporují, aby zavedení karty sociálních systémů umožnilo větší kontrolu a zabránění zneužívání sociálních dávek
c) MPSV musí jasně vyčíslit náklady, které budou se zavedením karty spojené;
d) VV požadují jasné garance proti zneužívání karty;
e) komise vyzývá poslance Martina Vacka a Dagmar Navrátilovou, aby na nejbližším jednání Výboru pro sociální politiku PS PČR vyvolali diskusi nad výše zmíněnými problémy a iniciovali vznik komplexního pozměňovacího návrhu

Po zasedání sociální komise proběhlo jednání zdravotní komise VV. Komise na svém zasedání probírala návrh první etapy zdravotní reformy z pera Ministerstva zdravotnictví. Hlavními tématy tak byly léková politika a úspory v rámci resortu zdravotnictví.

Jednání komise se vedle představitelů Věcí veřejných zúčastnili i zástupci České lékařské komory, České lékárnické komory, odborů a odborné veřejnosti.

V otázce lékové politiky komise diskutovala především nad možnostmi elektronické aukce léčiv, nakládání s novými léky nebo nad tématem levných a doplňkových léků. V rámci úspor v resortu zdravotnictví rozebírala komise návrh Ministerstva zdravotnictví, který předpokládá pro příští rok úsporu ve výši cca 12 mld. Kč. Cílem tohoto návrhu je kompenzovat předpokládané zvýšení výdajů v resortu zdravotnictví, které poplynou se zvýšení DPH na 14%, navýšení platů a inflace.  Podle ministerstva by prostředky do jeho rozpočtu měly přinést např. zvýšení poplatku za ošetřovací den v nemocnici, vyřazení levných a doplňkových léků, elektronické aukce, spoluúčast stomatologie apod.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky