Co prosadily VV za uplynulý měsíc?

06.06.2011

Věci veřejné přinášejí rekapitulaci toho nejzajímavějšího, co z jejich pohledu přinesl uplynulý měsíc

Ministerstvo pro místní rozvoj na začátku května deklarovalo, že bude klást větší důraz na formy podpory, které jsou výhodnější z hlediska státního rozpočtu. Týká se to například ústupu od klasických dotací směrem k dlouhodobým úvěrům se zvýhodněnou úrokovou sazbou. Státu se totiž v takovém případě peníze vrací a může je použít na další projekty.

Státní podnik Lesy České republiky zadal pětiletý tendr v podobě komplexních zakázek na prodej státního dřeva a dodavatele lesnických prací od roku 2012. Věci veřejné trvají na dodávání transparentních adetailních informací o hospodaření státního podniku Lesy České republiky. Je totiž nezbytné zabezpečit, aby tendry nebyly nastavovány účelově a neefektivně.

Poslanecká sněmovna podpořila návrh Ministerstva pro místní rozvoj na znovuotevření programu Nový Panel. Program patří mezinejtransparentnější programy v rámci státní správy, neboť vliv úředníků či politiků na poskytnutí konkrétních dotací je nulový. V letošním roce dosáhne objem finančních prostředků vynaložených v tomto programu 4 miliard Kč. Pro pokračování programu se vyjádřili i véčkaři ve vnitrostranickém referendu.

Na tiskové konferenci vznesly VV ústy svého předsedy Radka Johna požadavek, aby vláda spojila hlasování o důvěře vládě s novelouzákona o veřejných zakázkách. Novela především snižuje a sjednocuje maximální hodnotu zakázek, na které nebude třeba vypisovat tendry, na jeden milion korun.

Ministr školství Josef Dobeš osobně kontroloval průběh maturit.

V prvním čtení prošel v Poslanecké sněmovně návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Jedná se o významnýprotikorupční nástroj. Zákon totiž umožní stíhat a trestat za určitá protispolečenská jednání i firmy. Pro přijetí tohoto zákona se již dříve vyslovili i naši registrovaní příznivci ve vnitrostranickém referendu.

V Poslanecké sněmovně byla schválena novela zákona o soudních poplatcích, která mění dosavadní praxi soudních poplatků. Znesvářeným stranám se soudy prodraží, na druhou stranu však naroste počet případů, kdy lidé soudní poplatky platit nebudou.

Ministerstvo školství představilo druhou verzi pracovního návrhu věcného záměru zákona o vysokých školách, která byla projednána s reprezentací vysokých škol.

Vláda schválila návrh novely zákona o veřejných zakázkách, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením ministra Kamila Jankovského. Novela má každoročně ušetřit desítky miliard korun.

MŠMT připravilo v rámci meziresortní spolupráce podmínky k podpoře rozvoje firemních školek ve formě návrhů legislativních změn (konkrétně v rámci novely tzv. školského zákona, jejíž účinnost je očekávána od 1. září 2011)

V sobotu 21. května skončila vnitrostranická referenda VV. Véčkaři tentokrát odpovídali na otázky: „Měly by se zakázat fyzické tresty při výchově dětí?“ „Měly by se změnit některé pravomoci exekutorů, např. omezit možnost sepisovat pohledávku s doložkou vykonavatelnosti?“. U první otázky se véčkaři vyslovili NE, u druhé otázky ANO.

V pondělí 23. května skončila přímá volba předsedy strany. Ve volbě zvítězil dosavadní předseda Radek John se ziskem 1197 hlasů, druhá skončila Karolína Peake s 976 hlasy a třetí Dagmar Navrátilová s 350 hlasy. Radek John zároveň zveřejnil, že ve svém místopředsednickém týmu bude mít Karolínu PeakeDagmar NavrátilovouKateřinu KlasnovouMilana ŠťovíčkaTomáše Jarolíma.

Místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová ve čtvrtek 26. května zareagovala na rozhodnutí ministra kultury J. Bessera, jež se týkalodemolice domu na Václavském náměstí s tím, že se jedná onebezpečný precedens pro památkovou rezervaci.

VV zveřejnily informaci o zadání forenzního auditu na financování strany. Audit byl svěřen společnosti BDO. Strana se tímto krokem snaží vyvrátit uměle vytvořené pochybnosti o jejím financování.

28. a 29. května proběhla XIII. Volební konference VV. Na konferenci byl mimo jiné potvrzen Radek John v čele strany, byly přijaty nové stanovy, které zvětšují decentralizaci strany atd.

Ministr školství informoval, že se zasadil o zrušení sporného odstavceve vyhlášce týkající se žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, čímž bude umožněno, aby se postižení snáze dostali ke vzdělání.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky