Projev na 19. schůzi PSP ČR k veřejnému zdravotnímu pojištění

10.06.2011

Dámy a pánové, já jsem chtěl tady apelovat na to, abychom nezdržovali tuto normu, i když je zapotřebí souhlasit s tím, že není správné, že u tak zásadních koncepčních norem principiálně zkracujeme obecnou rozpravu - nemyslím tady ve Sněmovně, ale ve společnosti jako takové. Je jednoznačné, že u všech reformních kroků je správné a je potřebné vést celospolečenskou debatu k jednotlivým normám.

Na druhé straně já bych nerad démonizoval tento pozměňovací návrh a vůbec celou tuto právní úpravu, kterou nyní projednáváme, z pozice toho, že se jedná o tu klíčovou zdravotní koncepční normu, kterou tady nyní projednáváme. Je to první balíček, který v tomto směru pan ministr Heger předkládá, a nutno říct, že jestliže máme vést tady určitě správnou a zásadní debatu o tom, kdo bude a nebude tvořit nadstandard, jakým způsobem do toho budou mluvit odborné společnosti nebo Česká lékařská komora, to jsou všechno témata, o kterých je zapotřebí hovořit.

Nicméně myslím, že tady Boris Šťastný tady velmi přesně řekl, o co jde v této normě. Tady jde o - já si dovolím pana poslance Šťastného citovat, jeho sousloví - Rathova farmaceutická lobby, která tady samozřejmě je vystresovaná z toho, že se mají začít dělat internetové aukce, samozřejmě, že jsou tady farmaceutické společnosti vystresované z toho, že K9 stanovila jasné cíle na snižování nákladů ve zdravotnictví, ale v jiných položkách, než jsou platy zdravotnického personálu. A v tomto směru je zapotřebí neotálet a nenechat zdravotnictví v následujících dnech, týdnech dál v rukou těchto parazitujících organizací a maximálně přitáhnout otěže z hlediska lékové politiky. A ani v této věci to samozřejmě není komplexní řešení. Je to první krůček, ale strašně užitečný a strašně podstatný krůček.

Co se týče lékové politiky, já bych si tady dovolil vedle internetových aukcí připomenout kupříkladu zásadní otázku toho, kdy v ČR se do zdravotního pojištění začaly plně zařazovat i léky - jako první stát v Evropě, který si dovolil určitý typ léků zařadit do úhrady zdravotního pojištění před Německem, před Rakouskem, před jinými zeměmi, a kde je zapotřebí si férově říct, že prostě ČR není ekonomickým tygrem Evropy, není první zemí Evropy a my si prostě nemůžeme dovolit jako stát mít nejdražší zdravotnictví v celé Evropě. A obzvláště z tohoto hlediska platí, že začít ten v uvozovkách nadstandardní zdravotnický systém stavět na nejlepších vybraných lécích, tak to je samozřejmě to nejvíce iluzorní, a řekněme si upřímně, že je to spíše jenom to nejvíce prokorupční opatření, které v tomto směru je.

Stop farmaceutické lobby! Stop farmaceutické lobby pana Ratha, a prosím, vnímejte jeho návrhy v podstatě tak, jak tady jsou.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky