Projev na 16. schůzi PSP ČR ke zdravotní reformě

03.05.2011

Dámy a pánové, jsem zaskočen tou autoritou, kterou získávám v tomto sále. Děkuji.

Já musím říci, že po faktických, nebo spíš tedy fanatických poznámkách pana poslance Ratha a pana Sobotky mi dovolte v prvé řadě tedy zdůraznit to, že titulek na webu České televize, že VV kritizují už schválené zvýšení poplatků ze 60 na 100 korun v nemocnici, není pravda. Není pravda. Já jsem dnes s žádným redaktorem České televize nemluvil, nevím, jak takováto poznámka mohla vzniknout.

Nicméně stojím si za svým starším citátem, ne z dnešního dne, ale je to pravdivý citát, že pro nás debata o poplatcích, čímž není ale především míněn poplatek v nemocnici z 60 na 100 korun, ale koaliční smlouvou jasně definovaný poplatek za položku na receptu, který Věci veřejné prosadily do koaliční smlouvy, je tématem, které pro nás je velmi zásadní. A Věci veřejné samozřejmě trvají na zrušení poplatku za položku na receptu v souladu s koaliční smlouvou.

Velmi mě mrzí, že pan Rath se tady v přední lavici bavil o tom, jakým způsobem dále obstruovat jednání Poslanecké sněmovny dnes večer, místo toho, aby poslouchal pana doktora Štětinu, který se mu snažil mnohé z toho, na co se ve svých fanatických poznámkách ptal - myslím, že pan doktor Štětina vysvětlil. A ať už ke stáří, k autoritě, ke kolegialitě, považuji za velmi smutné, že jestliže tady někdo hovořil o tom, že se tady ve Sněmovně máme vyjadřovat a máme debatovat, tak zády k řečníkovi hlasitou debatou, ignorujíc přednášejícího, je přesně projevem politické kultury, o které se tady z tohoto hlediska bavíme.

Nezbývá mi, než doporučit panu doktorovi Štětinovi, aby jeho poznámky byly ostřejší a zajížděly do farmaceutické lobby, protože samozřejmě farmaceutická lobby je to jediné, co se pana poslance Ratha jednoznačně dotýká, protože se to dotýká jeho peněženky.

Nicméně teď k podstatě věci. Zdravotnická reforma je tedy věc, o které se tady v této Sněmovně dvacet let debatuje, a zatím ji nikdo nikdy nedokázal dotáhnout do konce. Dnes večer bezesporu nevyřešíme zdravotní reformu, ale to, co je dnes večer velmi důležité, je, že opětně neodložíme zdravotní reformu. A že dnes večer učiníme drobný krůček - já pevně doufám, že učiníme drobný krůček a pustíme jakýsi podvozek zdravotní reformy do druhého čtení. To je smysl dnešního večera a to všechno ostatní je zdržování občanů a trapné utrácení peněz, kdy se tady jenom někdo předvádí s pocitem toho, že nemusí toho druhého poslouchat a nemusí vůbec brát na vědomí to, co je podstatou zdravotní reformy.

Z hlediska nadstandardu mi tedy dovolte konstatovat to, že pro Věci veřejné je naprosto zásadní v následujících dnech dořešit to, kdo jakým způsobem bude definovat zdravotní nadstandard. Že to jednoznačně nemají býti politici, to si myslím, že předvádíme my tady v Poslanecké sněmovně veřejnosti dnes celý večer. A to, že to jednoznačně musí být odborná zdravotnická veřejnost, to je to jediné, jak můžeme my jako politici obstát. To, že v té věci by měla hrát významnou roli Česká lékařská komora, to je opakovaně sdělované stanovisko Věcí veřejných. A to, že Česká lékařská komora v tomto směru není jenom v pozici někoho, kdo se má aktivně na reformě podílet, ale pokud by se na této reformě tímto aktivním způsobem nepodílel, tak by neměly z tohoto hlediska dohody s Českou lékařskou komorou o zvýšení platů lékařů pro příští rok býti naplněny, je též teze - je též teze, kterou Věci veřejné opakovaně sdělily.

Jinými slovy řečeno, to, co tady před chvilkou bylo, není nic jiného než bouře ve sklenici vody. A stačí jenom konstantně sledovat opakovaná a stabilní stanoviska Věcí veřejných, ke kterým dnes večer je zapotřebí dodat jen to: Jestli je možné stihnout reformu zdravotnictví, tak to určitě neuděláme za rok. Bude to několik let trvat. A my tu reformu, pokud ji za toto volební období máme stihnout, nesmíme odkládat ani o den! Proto to prostě dneska do druhého čtení musíme pustit, ať se to někomu líbí, nebo ne. A taktéž urychleně v rámci koalice musíme dořešit to, kdo jakým způsobem ten nadstandard bude definovat.

Děkuji.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky