Interpeloval jsem dnes ministra financí Miroslava Kalouska kvůli porušování zákona při nastavování limitů výher na videoloterijní terminály. Namísto konkrétních odpovědí na problém, který nezákonně vysává miliardy z občanů, se mi dostalo pětiminutové lekce čtení a úmyslnému vyhýbání se odpovědím.
V úterý VV na tiskové konferenci informovaly o tom, že je porušován zákon, když jsou povolovány interaktivní video-loterijní terminály s limity sázek, které porušují zákon. Podle zákona by se měly povolovat maximální sázky ve výši 2, 5 respektive 50 Kč, ale ministerstvo financí povoluje tyto terminály, s maximálními sázkami mnohonásobně vyššími.
Vláda ministru Kalouskovi uložila zjednat nápravu usnesením č. 156 ze dne 14. března 2012. Toto usnesení bylo změněno usnesením č. 347 ze dne 16. května 2012.
Reakce MF na tiskovou konferenci VV byla, cituji: „Veřejný ochránce práv ve své odpovědi ze dne 3. dubna 2012 Ministerstvu financí vyjádřil souhlas a navrhl korekce návrhu nového usnesení vlády, které mu Ministerstvo financí zaslalo k připomínkám.“ Jaká je realita vyplývá ze Stanoviska veřejného ochrance práv ke komunální ústavní stížnosti Zastupitelstva města Klatovy ze dne 8. října 2012, kde se praví:
související: Hoši děkujem!: Tito opozičníci pomohli Kalouskovi a hazardní lobby. Projednávat se nebude
„Vláda uložila týmž usnesením (myšleno usnesení č. 347) ministru financí, aby jeho správní úřad zahájil správní řízení v režimu § 43 odst. 1 loterijního zákona v případě povolení rozporných s obecně závaznou vyhláškou obce, avšak pouze pro případy, že povolení bylo vydáno v době, kdy již příslušná vyhláška obce existovala. Ještě před schválením takto přichystaného materiálu z dílny ministerstva jsem informoval předsedu vlády dopisem ze dne 11. 5. 2012, že tato textace nekoresponduje s ústní dohodou mezi mnou a ministrem financí. Výsledek mé snahy řešit věc skrze vládu České republiky je tedy spíše rozpačitý, neboť nyní existuje vládní usnesení připravené Ministerstvem financí, na jehož tvorbě jsem se nepodílel a s jehož obsahem nesouhlasím. Navíc je považuji zčásti za vnitřně rozporné a zčásti odporující principům správního procesu.“
Usnesení č. 347, který vláda schválila nezákonnosti, je tedy zcela jasně schváleno i přes nesouhlas veřejného ochránce práv.
Pan ministr Kalousek přesto začal svou odpověď na interpelaci popřením stavu.
„takové usnesení vlády číslo 347 ze dne 16. května 2012 sice vzalo na vědomí vyrozumění veřejného ochránce práv, v němž se zabývá předmětnou problematikou, avšak Ministerstvu financí žádné úkoly k nápravě tvrzeného nezákonného postupu neuložil.“
psali jsme: Zoufalá obrana Kalouska: Zpochybňuje Ústavní soud a Ombudsmana
Současná situace je taková, že ČR je Las Vegas Evropy, že máme nejvíce hracích přístrojů na hlavu a pochopitelně nejvíce gamblérů. Nestejný systém sázek dovolí gamblérovi prohrát více než čtvrt milionu korun za hodinu, ale pan ministr Kalousek je s tímto stavem asi spokojen.
Věci veřejné podaly v souvislosti trestní oznámení na členy vlády
více zde:Kalousek si nenechal ujít tiskovku VV. Trestní oznámení míří hlavně na něj
Čtěte také: