Dnes se VV pokoušely o zařazení nového bodu na jednání Sněmovny – Informace předsedy vlády a ministra financí ke zprávě Veřejného ochránce práv k dlouhodobému nerespektování loterijního zákona. Marně. Veto ODS a TOP09 návrh zmařilo. Poslanci nepochopili či spíše jsou si moc dobře vědomi, co hazard způsobuje a kdo z toho profituje.
Místopředseda zdravotního výboru poslanec Jiří Štětina ve své řeči shrnul zprávu Veřejného ochránce práv ze 20. července 2012 byla o Dlouhodobém nerespektování loterijního zákona o obecně závazných vyhlášek přijatých za účelem regulace hazardu ze strany Ministerstva financí a také zopakoval plénu sociální a zdravotní dopady hazardu na společnost.
Ve zprávě Ombudsmana se zcela jednoznačně uvádí, že Ministerstvo financí nezjednalo nápravu svých nezákonných postupů při povolování videoloterijních terminálů, tzv. VLT. Tu zprávu pan ombudsman nejprve adresoval i Vládě ČR. Ta ji sice projednala, ale neuložila ministru financí, aby v této věci zjednal skutečnou nápravu.
Tím protizákonným jednáním Ministerstva financí je to, že povoluje videoloterijní terminály v rozporu se zákonem. Zcela zjevně totiž nerespektuje loterijní zákon.
doporučujeme: Neudržel to v sobě: Pane Bárto, přečtěte si, co dělají herny za zrůdnosti
Ten totiž ukládá, že limity sázek pro hrací přístroje můžou být maximálně 2 Kč v hospodě, 5 Kč v herně a 50 Kč v kasinu. Místo toho ministerstvo povoluje sázku 1000 Kč na jednu hru. Místo toho, aby povolená maximální hodinová prohra ve výši 1000, 2000 a 10000 Kč, česká města jsou přesycena automaty s možností hodinové prohra až 252 tisíc Kč. Průměrný občan tam tak prohraje svoji měsíční mzdu desetkrát.
psali jsme: Podáváme trestní oznámení na Nečase, Kalouska i na celou vládu. Povolují nezákonně hazard
Nejhorší však na celé věci jsou její zdravotní a sociální dopady. Hrát na výherním přístroji za 2 Kč jednu sázku není společensky příliš nebezpečné. Když ale na tom samém automatu povolíte sázku 1000 Kč, stává se z toho doslova stroj na vytváření závislosti. Lidé na takových přístrojích prohrávají výplaty. Kvůli takovým strojům se rozpadají rodiny. Kvůli takovým stojům se ze slušných lidí stávají zloději a ztroskotanci.
čtěte také: To si počtou na výboru: Alkohol a tabák? Ne, české domácnosti utratí více za gambling
Katastrofická čísla:
1) Hazard ohrožuje až 1,5 milionů občanů, nejen samotné hráče, ale i jejich rodiče, patnery, děti a spolupracovníky
2) Hazard má souvislost až se 60% majetkové trestné činnosti
3) Hazard a potíraní jeho negativních dopadu nás každý rok stojí na 30 MILIARD Kč!
4) Hazard vytvořil až 400 tisíc patologických hráčů!
5) Hazard vede ročně ke stovkám sebevražd – odhaduje se okolo 600
6) V ČR je nejrozšířenější na světě – na 1 automat v ČR vychází 150 lidí, v cizině na 1 automat až desetisíce lidí!
7) Za hazard utratí občasné v ČR více než třeba za alkohol a za tabákové výrobky
Právě kvůli těmto alarmujícím číslům se na Výbor pro zdravotnictví obrátila občanská sdružení Brnění, Občané proti hazardu a Transparency Interntional a požádala jej, aby projednal dopady hazardu a pokusil se s touto fatální situací něco udělat.
"Dámy a pánové, ať už jste byli zvoleni za jakoukoliv stranu, ať jste v koalici či v opozici, každý z Vás by měl hájit zákony české republiky. Každý by měl mít minimálně zájem na tom, že pokud zde je podezření z porušování zákona, měl by chtít tento problém alespoň projednat. Ještě jednou zdůrazňuji: na toto porušování zákona upozorňuje veřejný ochránce práv a elementárním zájmem každého poslance, který hájí zájmy občanů České republiky, by mělo být tento problém alespoň nezamést pod stůl," uvedl na plénu Štětina. Ipřes tento apel všek poslanci ODS a TOP09 návrh VV spojený s nadějí na změnu zhatili.
Video z následné TK
Další související články: