Velmi povedenou taškařici jsme dnes ve Sněmovně viděli při schvalování pořadu schůze. Zároveň se projevily charaktery některých poslanců a ukázalo se, zda jim problémy svých voličů nejsou lhostejné. Za druhého největšího pokrytce po exministru financí Kalouskovi bych dnes označil jeho stranického kolegu z TOP09 Pavola Lukšu, poslance za Moravskoslezský kraj, který během hlasování otáčel korouhvičku ve větru.
Jak se to celé seběhlo? Opoziční poslanec navrhnul zařadit zprávu ministra o vývoji nezaměstnanosti v Moravskoslezském kraji. Dochází k prvnímu hlasování a zařazení zprávy ministra těsně projde. Je třeba 70 hlasů, pro je 71 poslanců, včetně poslance Lukši. (první sjetina).
první pokrytec:Hnus: Hazard vítězí, Kalousek se zdržel hlasování o vlastním návrhu
Kvůli těsnému výsledku je nicméně hlasování zpochybněno a musí se opakovat. Při dalším pokusu je bod opět o jeden hlas zařazen a Lukša pro něj zvedá ruku. (druhá sjetina). Nicméně výsledek je opakovaně zpochybněn, jelikož si bývalá koalice tento bod na jednání nepřeje.
Bod zlomu
Lukša mezitím pravděpodobně dostává kartáč ze shora. U dalšího hlasování „osvíceně“ mění svůj postoj a pro tentokráte se zdržuje. (třetí sjetina). Nyní problematika nezaměstnanosti Moravskoslezského kraje o jeden hlas neprochází a štěstí zkouší i opoziční poslanci a zpochybňují hlasování.
Jde se na poslední pokus. K přijetí je třeba 70 poslanců, pro hlasuje 71, (čtvrtá sjetina), bod je zařazen. Svědomitý Lukša se hlasování opět zdržel.
Paradoxní je, že s nejednalo o žádný důležitý zákon ani o státní rozpočet. Byla to jenom "pouhá" zpráva ministra o stavu nezaměstnanosti. Poslanec nejprve podle svého nejlepšího svědomí hlasuje pro informace o stavu svého kraje, jelikož by se mu špatně vysvětlovalo, kdyby hlasoval proti. Kvůli těsným výsledkům ale dostává přes prsty. Kdo a proč Lukšu usměrnil, nechám na čtenářově fantazii, já mám ve svém mínění a v tom, kdo zapomněl ve Sněmovně antabus stejného jmenovatele.
Jen připomeňme, že situace v MS kraji je opravdu vážná, protože hrozí zavření některých dolů a ocelárny fungují jen omezeně.
Čtěte také: