Byl jsem dnes hostem Žofínského fóra zaměřeného obecně na potraviny a potravinovou soběstačnost. Zazněla zde celá řada zajímavých vystoupení a jedna "úleva" pravé ruky Andreje Babiše, člena představenstva Agrofertu Jaroslava Faltýnka.
Pan Faltýnek dostal během svého vystoupení od moderátora otázku ohledně koniny, kterou našli minulý týden inspektoři Tesca v salámu Herkules vyrobeného v Babišově masokombinátu Studená. Faltýnek pohotově přiznal, že tuto otázku očekával spíše ode mě, ale myslím, že v této věci by se měl Agrofert zodpovídat všem spotřebitelům, nejen mě.
psali jsme: Íhahá, dobrou chuť: Konina nalezena u Babiše
Faltýnek mě ale také nepřímo obvinil, že Věci veřejné doporučují lidem nakupovat v zahraničí. Musím panu Faltýnkovi i ostatním stále dokola opakovat, že Věci veřejné sice ukazují lidem, jak jsou v Německu při čtyřnásobných platech levnější potraviny, ale VV naopak chtějí podporovat české výrobky a malé a střední české producenty potravin tím, že jim dáme ochranu v zákoně o Významné tržní síle. Ten jde na ruku právě takovým molochům, jako je Agrofert.
více zde: Pro Babiše i Haška: 5 důvodů, proč je zákon o významné tržní síle špatný
S drahými potravinami mi ve svém zajímavém vystoupení přitakala členka bankovní rady České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová. Ta uvedla, že ceny potravin v Česku vzrostly od roku 2005 do loňska o třicet procent a zarážející také je, že tuzemské tempo zdražování potravin je vyšší, než činí průměr celé Evropské unie! Zatímco v EU za posledních sedm let podle Zamrazilové potraviny podražily o 25 procent, v Česku bylo tempo o pět procentních bodů vyšší.
související: VIDEO UVNITŘ: Měl jste pravdu, pane Bárto. Je to levnější
Růst cen je způsoben mimo jiné i globalizací a závislostí lokálních trhů na světových cenách komodit. Tu mohou jednotlivé státy snížit zvýšením své potravinové soběstačnosti, což se v některých odvětvích daří a v jiných ne. Jak je vidno z grafu, klesá nám soběstačnost v drůbeži a vepřovém masu. Pro zemědělce je bohužel jednodušší rozloučit se s pracnou živočišnou výrobou a začít pěstovat cenově lukrativní obilí a řepku, jejíž odbyt si zajistil pan Babiš tím, že jeden den před volbami dokázal svolat Sněmovnu, aby přehlasovali veto prezidenta a mohli navýšit podíl v biopalivech.
Související: