Diabetici asi velmi dobře znají odborný název pro část slinivky zvanou Langerhansovy ostrůvky, kde se u zdravého člověka tvoří inzulin. Do učebnic historie v kapitole Zmařené investice vládnoucí ODS bych navrhoval zařadit pojem Langerivanovy ostrůvky, kde se tvoří „korupce“, resp. smlouvy nevýhodné pro stát.
Do kapitoly Langerivanových ostrůvků bychom pochopitelně mohli zařadit zvýhodněnou smlouvu na praní prádla pro resort vnitra s firmou Dočista plzeňského podnikatele Tomáše Paclíka, pronájem lázeňských domů ministerstva vnitra pod cenou nebo teď nově smlouvy na privatizaci letecké záchranné služby, která spadala částečně i pod Langera.
Jsem na jednu stranu rád, že se bývalý ministr vnitra, který dosadil do funkcí všech 14 krajských policejních ředitelů a šéfy klíčových celostátních útvarů, v souvislosti s kauzou Julínek ozval. Pan Langer se ale mýlí, když tvrdí, že za tím vším stojím já.
psali jsme: Kalouskovu obhajobu Julínka jsem čekal. Natřeli jsme jeho pobočníka Severu. Na řadě je Langer
I když ministra zdravotnictví Leoše Hegera kritizuji v nekoncepčnosti uzavírání nemocnic, zde se musím postavit na jeho stranu. Heger s úmyslem šetřit, kde se dá, se snažil nevýhodné smlouvy s leteckými záchrankami platící až do roku 2016 vypovědět, nebo v nich alespoň nastavit pro stát výhodnější podmínky. Ovšem neúspěšně. Poté začalo ministerstvo spolupracovat s protikorupční policií a spolupráce trvá podle mluvčí resort už rok! Ano trestní oznámení podal poslanec za VV Jiří Štětina, ale ve spolupráci s ministrem zdravotnictví Hegerem.
související:Kdo loboval na VZP? Ať se Heger zeptá Farského, jak to bylo s ortopedií v Turnově
Plus mínus
O výhodnosti nebo nevýhodnosti se take nedá pochybovat. Julínek měl podle detektivů státu způsobit škodu 792 milionů korun. Za jeho působení ministerstvo v roce 2008 vypsalo tendr za téměř tři miliardy korun. Osm základen letecké záchranné služby, do té doby provozovaných státem, se jeho prostřednictvím dostalo do rukou soukromých společností. Část v současnosti obhospodařuje firma Alfa - Helicopter, část společnost DSA. Tyto firmy dostávají ročně 840 milionů za to, že provozují leteckou službu. Bez ohledu na to, jestli skutečně létají, nebo ne. Když byla letecká záchranka státní, účtovaly se jen hodiny. Škoda vyčíslená policií představuje rozdíl mezi náklady na provoz u státních subjektů a u privátních firem. Chová se takto zodpovědný hospodář?
psali jsme: EXKLUZIVNĚ: Ucho džbánu se utrhlo: Julínek obviněn na podnět poslance za VV Jiřího Štětiny
Co považuji za znamení naprosto posunutých hodnot o korupci je Langerovo lhostejné vyjádření k Julínkově působišti. Ten podle ČT sedí ve správní radě Nadačního fondu Jana Šebka. Muže, který spoluvlastní právě firmu Alfa - Helicopter. A Langer se nechal slyšet, že na tomto Julínkově působení nevidí nic špatného. Koneckonců své postoje dokonale prozradil vyhýbavou odpovědí v dokumnetu ČT, podívejte se:
více zde: VIDEO: TV zmáčkla Langera: Dopustil jste se někdy korupce? „Na toto vám neodpovím“
související: