Vláda dnes schválila upravenou verzi zákona o potravinách a tabákových výrobcích. Z tohoto zákona byly vyňaty sporné body mezi ministerstvem zemědělství a ministerstvem zdravotnictví. Druhý zmíněný resort zásadně nesouhlasil s převodem kompetencí v oblasti veřejného stravování z jeho kompetencí na resort zemědělství.
„Vítáme, že hygienické službě zůstaly kompetence při kontrole potravin takové, jaké hygiena měla v minulých letech. Rovněž považujme za pozitivní, že návrh zákona o potravinách zpřísňuje kritéria o tom, co se lidé dozvědí o potravinách“, uvedl Vít Bárta na tiskové konferenci.
čtěte také: Se Zemanem souhlasím, chce to národní řetězec
Podle Bárty je otazník ovšem v tom, jakým způsobem byl vyřešen spor mezi těmito dvěmi institucemi. „Stále není zcela jednoznačné, kdo je odpovědný za nekvalitní potraviny. Jaká státní instituce a jakým způsobem bude občanům ČR garantována ochrana před nekvalitními potravinami,“dodal Bárta.
související: Íhahá, dobrou chuť: Konina nalezena u Babiše
Pro VV je v tomto směru zásadní předložení vlastního pozměňovacího návrhu. VV navrhují zpřísnění sankcí, ale jiným způsobem, než jak navrhuje ministerstvo zemědělství. To navrhuje zvýšení sankcí pro obchodní řetězce za prodej nekvalitních potravin ze tří až například na deset milionů korun VV nesouhlasí s tím, aby byly sankce paušální.
psali jsme: Ty 3 tuny ochuzeného salámu jsou od Vás, pane Babiši
„Problém je v tom, že malé obchody díky této velké paušální sankci budou ještě více likvidováni. Velké řetězce naopak desetimilionovou pokutou výrazně trpět nebudou.“ VV proto prosazují, aby sankce byly stanoveny procentem z obratu společnosti. „Aby to bylo stejně spravedlivé a stejně tvrdé pro malého živnostníka, jako pro velký hypermarket,“ uzavřel.
Stejný princip, progresivní sankce, navrhovaly VV u stanovování dopravních pokut. I v tomto případě by se měla výše pokuty odvíjet od příjmu pachatele. Tento systém funguje kupříkladu ve Finsku a má výborné preventivní účinky.
Video z TK
Související: