Vít Bárta: Ministři si z lidí dělají legraci

15.08.2012
Vít Bárta: Ministři si z lidí dělají legraci

Věci veřejné jako opoziční strana musí bez ohledu na okurkovou sezónu upozorňovat na to, co se děje ve vrcholné politice. Rád bych upozornil na dokument, který dnes schválila vláda, jedná se o Aktualizaci Plánu plnění priorit jednotlivých rezortů podle Programového prohlášení vlády.

Dalo by se říci, že jde o nenápadnou zprávu. Ministři se v ní chválí, jak naplňují programové prohlášení vlády a co budou dělat a co ne. Rád bych k tomuto dokumentu učinil pár poznámek.

Ministerstvo financí                          

Je zásadní uvést, že MF rezignuje na to, co bylo dohodnuto v 2010 v koaliční smlouvě. Ministr Kalousek rezignuje na zvýšení výběru daní. Je faktem, že máme obrovské nevýběry, které ministr lepí ze svých skrytých rezerv, především z tzv. všeobecné pokladní správy, na což dlouhodobě upozorňuji.

Ve zmiňované aktualizaci není o zefektivňování výběru daní vůbec nic. Není tam dokonce ani slovo o finanční ústavě. Tento bod by v takto důležitém dokumentu neměl chybět. Žádnou zmínku tam nenajdete ani o problematice hazardu. Ministr financí nám před prázdninami sliboval, že se začne zabývat lichvářskými praktikami, které v soukané době nabývají na čím dál tím větší aktuálnosti. Bez ohledu na tento slib není v tomto dokumentu o této problematice ani čárka.

Podívejte se na záznam tiskové konference:

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Cílem ministerstva je údajně zvýšení konkurenceschopnosti ČR. Za klíčovou považuje MPO strategii konkurenceschopnosti, která vznikla ještě za společné vlády s VV, kterou jsem ještě jako ministr pomáhal spoluvytvářet. MPO nás informuje o tom, že úkol je splněn. Jako indikátor naplnění si ministerstvo vybralo jen meziroční mezinárodní srovnání konkurenceschopnosti, a to bez ohledu na to, že se ČR v posledních letech v tomto srovnání jednoznačně propadá!

Míra jistoty ministrů, že se veřejnost tímto dokumentem nebude zabývat je velká. Až mi přijde, že si dělají z lidí legraci.

Ministerstvo spravedlnosti

S Radkem Johnem jsme bojovali za zřízení registru přestupků, což je účinný nástroj, jak účinně bojovat s drobnou trestnou činností a recidivou. Nakonec toto bylo do koaliční smlouvy prosazeno. V polovině volebního období se dozvídáme, že MS pracuje na zřízení registru přestupků a konstatuje, že jsou zásadní body splněny, jako například provedení analýzy zřízení registru přestupků a předložení paragrafovaného znění zákona na zřízení registru přestupů do vlády. Dále se nic o registru v tomto dokumentu nedočteme. MF a premiér však otevřeně říkají, že na tento zásadní registr peníze nejsou a ani nebudou alokovány.

Vláda by měla férově říct, že na registr přestupků nejsou peníze a reálně se na této věci nepracuje.

Ministerstvo dopravy

Pozitivně mě překvapil ministr dopravy Pavel Dobeš, který zvolil poněkud jinou strategii než ostatní ministři. Raději žádné priority nenapsal. Na půl stránce, kterou ministr dodal, se dozvíme, že chce zpřístupnit železnici pro konkurenci, což byl jeden z prvních procesů, které jsem nastartoval na ministerstvu já. Tato priorita byla již splněna v roce 2010 a žádný další posun ve věci nenastal. Dále chce ministr odložit zavedení elektronických vinět a považuje za dostatečné předložení novely zákona v této věci. Naprosto zde chybí jakákoliv další vize, jak v otázce mýtného postupovat. A v posledním bodu se dozvídáme, že v roce 2018 bude hotová paralelní dráha.

 

Vít Bárta na tiskové konferenci VV

Nevíme nic o tom, jak se bude postupovat v reklamacích staveb, zasahovat proti lumpárnám velkých stavebních společností, jako např. D47. Nedozvíme se zde, jak se co bude a nebude stavět. Jak se zajistí prostředky na výstavbu dopravní infrastruktury a dokonce ani nic o bezpečnosti silničního provozu.

Vládě, která tento materiál schválila, zřejmě stačí nová dráha na Ruzyni a zastavení vinět. Nezajímá se o to, co a kde se bude stavět, ani, že ministr Dobeš má problém i s realizací projektu opravy D1. 

Pozitivně vnímám kapitolu školství, kde vnímám kontinuitu toho, co VV v rezortu započaly. Ministr Fiala neztratil odvahu prosazovat srovnávací zkoušky na základních školách, zajišťovat státní maturity a připravit změny ve vysokém školství. 

Ministerstvo zdravotnictví

Za špatné a porušující koaliční smlouvu považuji ústupek ministra zdravotnictví Hegera v hledání úspor v rezortu.  Z dokumentu se jen dozvíme, že ministr chce ztransparentnit úhradové mechanismy, což sice je náznak hledání úspor, ale do koaličního dodatku jsme prosadili jasně hodnotitelné parametry. Například povinnost roční úspory ve výši 5,5 mld. Kč.  Ministerstvo zde neuvádí žádná jasná čísla, která by ukázala, jak skutečně šetří a já v tom vidím jasná zadní vrátka, jak ze závazků vycouvat.

Tento dokument je velmi povrchní, ministry, kromě ministra školství, k ničemu nezavazuje. Celý si ho můžete prohlédnout níže: 

 

 

 

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky