Samozřejmě ve všem má prsty i Ministerstvo financí. Jak jinak si vyložit, že nebyl úspěšně vyšetřen ani jeden případ za celou dobu existence „odvodu na dobročinnost“. Úplným výsměchem je vyjádření MF, že s tím zkrátka víc dělat nemohli.

Považuji za jeden z hlavních úspěchů Věcí veřejných, že se nám podařilo tento odvod na prospěšné účely úplně zrušit a nahradit ho jasným a transparentním odvodem do rozpočtu obcí a státu. Snad jsme tím dosáhli toho, že už podobné články o neprůhledných odvodech nebudeme číst.

Bohužel, hazardní lobby je velmi silná a má věrného spojence. Ministra financí Miroslava Kalouska. Vzpomínáte, jak předložil studii o zdanění hazardu, ve které říká, že se hazard nedá více zdanit. Nehoráznost. A teď si připravuje opravdovou třešničku. Kalousek předkládá zákono provozování sázkových her. Ve středu ho schválila vláda. Z provozování výherních automatů se stává neuvěřitelný byznys. Zákon de facto legalizuje nezákonná povolení MF k provozování automatů. Pokud se obec chce automatu zbavit, může to trvat i několik let. To je skutečná politika Kalouskovo úředníků. Dalším skandální faktorem je zvyšování limitů sázek. Kalousek navrhuje limit hodinové prohry 20 tisíc Kč. Dřív měl na hazardu závislý hráč alespoň nějakou šanci, že neprohraje hned všechny peníze. Nyní lze prohrát průměrnou českou mzdu za pouhou hodinu. Skvělý kšeft pro herny. Katastrofa pro normální občany. Zrovna tohle je věc, kterou si Kalousek nikdy nemůže racionálně obhájit.

Chtěl bych poukázat ještě na jedno zlo v zákoně. Kalousek navrhuje ponechat paušální platbu (paušální odvod je jeden z odvodů, které se platí) za výherní automat na bázi 55 Kč za den. Denní paušál je naprosto nesmyslný. Aby měl úředník ministerstva jistotu, že byl odvod zaplacen plně, musel by každý den daný automat kontrolovat. Každý majitel herny, tak může odvádět v podstatě libovolný odvod v závislosti na tom, kolik dnů provozu automatu vykáže. Jediným účinným řešením je zavést odvod na čtvrtletní nebo pololetní bázi, aby provoz automatu šlo reálně kontrolovat. Odhaduje se, že jen touto malou změnou by se výběr z paušálního odvodu mohl zdvojnásobit.

My se ale nedáme, Kalousek se může připravit, že ve sněmovně proti němu a jeho hazardní lobby povedeme nekompromisní boj! 

Psáno pro Blog.iDNES.cz