Dnes brzy ráno se ve Sněmovně událo hlasování, které vstoupí do historie. Nezapíše se do ní však zlatým písmem. Církevní restituce, tato krádež za bílého dne, se kvůli času hlasování změnila v půlnoční loupež. Ironií osudu je i to, že se tak stalo 8. listopadu, v den výročí bitvy na Bílé hoře, která na 300 let zpečetila osud českého národa.
Napadá mě v souvislosti s dnešním hlasováním jeden vtip kolující o ministru financí:
„ Kalousek přijde na zasedání vlády se dvěma papíry. Vytáhne první: “Zde jsou vyjmenována opatření, díky kterým, pokud je schválíme, se budou mít lidé dobře až do konce života.“ Vytáhne druhý: „….a zde je seznam těch lidí.
Je třeba se voličům Věcí veřejných omluvit za chování strany LIDEM a za další odpadlíky, kteří umožnili průchod církevním restitucím v této podobě. Je třeba se omluvit za Jaroslava Škárku, Josefa Dobeše a Milana Šťovíčka.
Když Věci veřejné připravovaly zákon o vyrovnání s církvemi, vydobyly si podmínku, že se o každém jednotlivém majetku bude nejprve hlasovat na vládě a jmenovitě, čímž vznikla trestní odpovědnost jednotlivých ministrů za případná pochybení. Součástí puče Věcí veřejných s pořadovým číslem dvě bylo i to, že právě Karolína Peake, coby předsedkyně legislativní rady vlády, tuto klíčovou podmínku Věcí veřejných, zamítla.
Nejsou garance
Věci veřejné považují přijatý zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi za neúměrně velkorysý dar státu církvím bez jasných garancí zejména v neprolomení legislativy před rok 1948. Za největší problémy tohoto zákona VV považují to, že stát výrazně navýšil majetek katolické církve a také to, že osvobodil církev od platby daně z prodeje navráceného majetku. Ve svém pozměňovacím návrhu jsme požadovali také prodloužení zákonných lhůt proto, aby stát měl čas na dostatečné prověření údajů církví. VV rovněž podporovaly zásadní přepracování finančního plnění vyrovnání s církvemi ve výši 59 miliard na období ekonomického růstu. V současnosti si naše země tuto jednostrannou finanční „velkorysost“ nemůže dovolit.
další články z rubriky Vize VV: