Včera jsme přinesli informaci o tom, že Česká advokátní komora chce novelou prodloužit koncipientům praxi ze stávajících tří na pět let, což pro absolventy právnických fakult znamená další dva hubené roky. Věci veřejné vyjadřují studentům práv proti postupu ČAK plnou podporu.
Advokáti takovou změnu odůvodňují snahou o zvýšení kvality advokátů. Mezi řádky však lze jasně vyčíst, že tím pravým motivem je strach z nové konkurence a obava o své zisky. Ve skutečnosti se koncipienti díky své nízké mzdě stali levnou pracovní silou, v mnohých kancelářích spíše administrativními pracovníky a sekretářkami.
Já i ostatní poslanci Věcí veřejných stojíme plně za studenty práv, kteří zorganizovali proti této novele ČAK petici, jejíž znění můžete najít zde:
Slovenská anabáze
Zamýšlená novela zákona, jež unikla na veřejnost, téměř kopíruje slovenskou implementaci. Přitom původ slovenské novely zákona byl od začátku spojen se skandálem, jelikož se ukázalo, že elektronický dokument novely zákona psaný ve Wordu, který byl předložen do mezirezortního připomínkování, uváděl ve vlastnostech dokumentu jako autora Petra Kaletu a jako společnost jistou „sak“, přičemž asi jen shodou okolností je Peter Kaleta ředitelem Odboru vnitřních věcí SAK (Slovenské advokátní komory).
Na novelu zákona okamžitě padl stín, že ji nepřipravovali na ministerstvu spravedlnosti, v jehož čele nicméně sedí bývalý předseda Slovenské advokátní komory pan Borec, který ještě letos hájil zájmy advokátů, nýbrž že si novelu zákona napsali sami advokáti a poslali na ministerstvo, ať ji pošle do legislativního procesu.