Docent na 50 procent. Nejpopulárnější reformátor Heger opět nic nezreformoval

24.11.2012
Docent na 50 procent. Nejpopulárnější reformátor Heger opět nic nezreformoval

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP09) definitivně selhává v pozici člověka, který má za úkol zdravotnictví vyvést z bludného kruhu nedostatku peněz. Opětovně se mu tento týden nepodařilo prosadit a zavést fungující systém nadstandardní péče.

 

 

Je třeba připomenout několik zásadní faktů o pohybu finančních prostředků ve zdravotnictví. Není tajemstvím, že se  zdravotní systém dlouhodobě potýká s nedostatkem peněz – ale zároveň i s plýtváním. Systém veřejného zdravotního pojištění vykázal za rok 2011 manko přesahující pět miliard. Podobná čísla se dají pochopitelně očekávat i  za letošek.

V roce 2012 přišlo zdravotnictví o čyři miliardy kvůli vyšší DPH a příštím roce přijde o další jednu až dvě miliardy kvůli nedávno prosazenému dalšímu zvýšení DPH. Systém se navíc dostává do kontinuální ztráty také kvůli stárnutí populace, které spolykává každý rok jednu až dvě miliardy korun nvíc. Na jedné straně se objevují stále nové zdravotnické postupy a technologie – které sice přinášejí vyšší kvalitu léčby, ale na straně druhé jsou některé z nich extrémně drahé a v podstatě neufinancovatelné. Jedinou vzpruhu pro zdravotnictví znamenalo zrušení stropů zdravotního pojištění, které umožní přítok jedné a půl miliardy. To je ale vše. Ve státním rozpočtu už nejsou další volné prostředky, které by se nemocnému zdravotnictví mohly poslat – vždy to bude na úkor jiných, rovněž důležitých kapitol jako školství, věda, výzkum atd. Zdravotnictví je teď ve stádiu, kdy si musí pomoct samo, kdy musí najít vlastní zdroje příjmů. Jedním takovým zdrojem měl být právě systém nadstandardů. 

souvisejícíZdravotnictví chybí peníze. Heger svou nečinnost nezaplombuje

Podle původní dohody měl být nadstandard zaveden od roku 2012. Na začátku roku sice Heger spustil před-skokanský balíček, v němž byly lehčené sádry, některá očkování nebo měkčí kontaktní čočky, ale výsledkem byly jen příjmy v řádech desítek milionů, což na každoroční ztráty ve výši miliard působí jako plivnutí do vody.

Už tenkrát jsem ministra Hegera kritizoval za liknavý přístup. Nynější opětovný krach zavedení nadstandardu jen dále odráží jeho neschopnost. Znamená to dva roky ztraceného času, další dva roky, kdy se zdravotnictví boří stále hlouběji do schodku. Podle Hegerových slov se projekt posouvá o rok, jenže tuto větičku jsme slyšeli z jeho úst už dvakrát. Vůbec bych se nedivil, kdyby v listopadu 2013 řekl to samé.

Heger sice patří k nejpopulárnějším ministrům Nečasovy vlády, ale za cenu toho, že nic skutečného v podstatě nedělá. V jeho případě znamená plíživá nedostatečná a stále odkládaná reforma v podstatě stagnaci, resp. propad systému, který všichni potřebujeme.

Psali jsme:

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky