Místostarosta města Tišnov Radovan Klusák poskytl serveru VítBárta.cz rozhovor na téma zkušenosti města s Centrálním zásobením tepla pro obyvatele. Podle Klusáka je situace v současnou chvíli taková, že město odmítá prohlubovat závislost domácností na CZT.
Pane místostarosto, kolik domácností zásobuje místní teplárna?
Město Tišnov má 8 770 obyvatel, z nichž cca polovina bydlí v bytových domech dálkově vytápěných teplárenskou společností. Centrální zdroj tepla vytápí 2002 bytů.
Jak se vyvíjel smluvní vztah a do kdy má město podepsané smlouvy s teplárnou?
V roce 2001 byl vyhlášen záměr na pronájem tepelného hospodářství města Tišnova a v témže roce převod vlastnického podílu města ve společnosti Teplo T s.r.o. na vysoutěženého zájemce. Těmito kroky město Tišnov přišlo o kontrolu nad centrálním vytápěním. V roce 2002 uzavírá město Tišnov se společnosti Teplo T s.r.o. Smlouvu o nájmu souboru věcí nemovitých i movitých (kotelny, rozvody atd.). O dva roky později radnice podepisuje Přistoupení k závazku za úvěr, který společnost Teplo T s.r.o. uzavírá s ČSOB na rekonstrukci otopové soustavy centrálního vytápění. Tímto krokem "ručí" za splátky soukromého subjektu. Dalšími dodatky k této smlouvě se zavazuje k převzetí závazků v případě nesplácení úvěrů společností Teplo T s.r.o. v celkové výši okolo 60 mil. Smlouvy na dodávku tepla končí k 31.12.2019, což je termín kdy končí splácení největší části úvěru. Smlouvy končí jak pro městské budovy, tak i pro převážnou část bytové zástavby.
snaha VV: Nechceme drahé teplo. Domácnosti musí mít možnost vybrat si zdroj
Cítíte nějaké tlaky ze strany tepláren, přeci jen, jedná se o obrovský byznys.
Se společností Teplo T s.r.o. se snažíme vzájemné smluvní vztahy narovnat. Město již nepřistupuje k uzavírání smluv, které by dále prohlubovaly závislost města jak finanční tak smluvní na této společnosti.
Setkáváte se s žádostmi na odpojení od CZT?
S žádostmi jako takovými se nesetkáváme právě z důvodu uzavřených smluv do roku 2019. Nicméně přicházejí občané nespokojení s cenou, která je pro letošní rok stanovena na částku 596 Kč/GJ bez DPH. Reálně proto hrozí, že jakmile pominou smluvní závazky, bude určitá část bytových domů usilovat o odpojení od CZT. Snažíme se tedy jednat se společností Teplo T s.r.o. aby prováděla opatření vedoucí ke snížení nákladů na vytápění.
související: Ťuk, ťuk: Energetická chudoba klepe na dveře poloviny domácností
Jak se k možnosti odpojování staví radnice?
Obáváme se situace, kdy v budoucnu dojde k odpojování bytových domů, čímž se může pro zbývající zákazníky cena tepla prudce zvýšit (téměř stejné náklady na výrobu 1GJ). Pak se bude jen těžko hledat někdo, kdo by chtěl takovou soustavu provozovat a garantem bude město, které si v současnou chvíli nechává zpracovat Energetickou koncepci a na základě závěrů pak bude reagovat na požadavky občanů.
související: Jak se odstřihnout od drahého tepla: VV představily změnu zákona
Počet domácností v ČR zásobovaných teplem je skoro 1,5 milionu, což z celkového podílu všech obyvatel ČR zásobovaných teplem činí 38,1%. I když byl průměrný nárůst cen tepla v ČR poměrně velmi nízký, nadále existují značné rozdíly mezi cenami pro koncové odběratele různých tepláren. Například rozdíl mezi „nejlevnějším“ teplem z Elektráren Opatovice a „nejdražším“ dodávaným teplem v ČR je téměř 100 %.
Věci veřejné odstartovaly v rámci kampaně za levnější Česko boj za levnější teplo. To obnáší, aby si lidé mohli vybrat svůj zdroj tepla a nebyli nuceně vázáni na CZT.
Další priority VV: