Dnes a zítra budou lídři EU řešit na eurosummitu zavedení jednotného dozoru nad bankovním sektorem. Pokud tato tzv. bankovní unie vstoupí v platnost, sjednotí se tak dozor nad více než 6000 evropskými bankami. Chtěl bych v této souvislosti apelovat na premiéra Nečase, aby dostál svým drřívějším slovům a na bankovní unii nepřistoupil.
Odborná veřejnost se jasně shoduje na tom, že předání dohledu nad bankovním systémem by bylo pro Českou republiku krajně nevýhodné. Pokud se má v EU něco takového zřídit, musíme si důkladně pohlídat, abychom na to nedoplatili. V této otázce se ČR musí soustředit hlavně na své vlastní zájmy – otázka dohledu nad bankami je totiž klíčová.
čtěte také:Nečasovo salto za 6 miliard. Bude se řezat do živého?
Kontrolu nad bankami nyní provádí ČNB. A to velmi dobře. Vždyť český bankovní sektor je téměř jediný v celé unii, který nezasáhla finanční krize. České banky jsou zdravé a dobře kontrolované, jakákoli změna systému by byla k horšímu. Přímo hrozbou přitom je, že podle návrhu by si zahraniční matky českých bank mohli stáhnout peníze z českých poboček. V současnosti tomu Česká národní banka umí ještě účinně zabránit, což by v bankovní unii už ale nešlo.
Bankovní unie je pro ČR krajně nevýhodná, jednoznačně bychom totiž platili za chyby ostatních. Česko si v rámci EU musí důsledně hájit svůj zájem – a bankovní socialismus jím určitě není.
související: EU nás chce zase oholit o miliardy. To vládo nesmíš dopustit
Ještě jeden „euro-bombónek“ se na poli EU řešil. Evropský soudní dvůr zakázal definitivně používat označení pomazánkové máslo. Důvodem má být fakt, že podle unijních předpisů neobsahuje dostatečné množství tuku. Ještě „pitomější“ je zdůvodnění, že označení pomazánkové máslo klame české spotřebitele. Chtěl bych znát byť jen jediného Čecha, který se cítí dotčený a podvedený pomazánkovým máslem a zmíněnému rozsudku evropského soudu tleská.
V kuloárech se objevují informace o tom, že unie vydá směrnici, jak tlustý krajíc chleba si budeme moci uříznout a kolik koleček salámu na něj dát. Fikce? Počkejme si pár let….
další články z rubriky Makroekonomie: