Dnes jsem to přesně 735 co v památné bitvě na Moravském poli padl jeden z největších českých králů Přemysl Otakar II. V minulém roce jsem spolu s dalšími osobnostmi veřejného života odhaloval sochu tohoto velikána našich dějin, za jehož moudrého panování země prosperovala.
Vysoké Mýto loni oslavilo 750 let od svého založení a při této příležitosti se rozhodlo uctít památku svého zakladatele odhalením sochy, na kterou jsem také finančně přispěl. Připomeňte si jeho osobnost v mém krátkém projevu.
Vážení přítomní,
Sešli jsme se tu dnes, abychom odhalili sochu jedné z nejvýznamnějších osobností českých dějin.
Přesné datum narození Přemysla Otakara II. je dodnes historikům nejasné, nicméně o to jasnější je význam skutků, které tento velký panovník, jeden z největších panovníků Českých zemí vůbec, pro náš stát vykonal. Určitě stojí za připomenutí, že země za jeho vlády se rozléhala od Alp po Jaderské moře, čehož nikdy před tím žádný panovník nedosáhl. Území rozšířil pak už jen jiný velikán naší historie Karel IV.
Přemysl Otakar se choval jako vzorný hospodář. Určitě víte, že neexistují záznamy o tom, že by se za doby své vlády dostal do finančních potíží, ani sebemenších.
Přemysl Otakar se do historie země zapsal také jako zakladatel měst. Ostatně kvůli tomu jsme i dnes tady. Připomeňme jen, že za jeho vládnutí byly založeny tři krajská města České Budějovice, Ústí nad Labem a Olomouc, ale částečně i Plzeň, a více jak čtyři desítky měst okresního formátu. Ta se pak zdárně rozvíjela, což bylo ale do značné míry zapříčiněno tím, že Přemysl velmi moudře zval do nově ustanovených měst německé kolonisty a jiné vzdělané cizince. Ti se pak zdárně podíleli na rozvoji ekonomiky a přinášeli do Českých zemí své znalosti, technologie a kapitál, čímž přispívali k všeobecnému blahu.
Král železný a zlatý ale také kupříkladu výrazně ořezal práva šlechty ve prospěch svých pravomocí. Rázně omezil vliv kupříkladu rozpínajícím se Rožmberkům z jižních Čech.
Čtěte také: