Obětí katalogového podvodu se můžete stát i Vy!

21.08.2012
Obětí katalogového podvodu se můžete stát i Vy!

Firma RES Online je klonem známé podvodné katalogové firmy EO Servis se stejnou osobou jednatele, stejnou adresou a stejnými společníky, kteří se v tomto případě pouze skryli za 2 "korespondenční" firmy sídlící na zcela totožné adrese v zahraničí. Stejně jako EO Servis, napodobuje i RES Online známé a povinně vyplňované formuláře Českého statistického úřadu s cílem zneužít zavalení začínajících drobných podnikatelů administrativou při zakládání firmy a vlákat je do předem připravené právní pasti. Proti této firmě bojuje a poškozeným dlouhodobě pomáhá Občanské sdružení Společná obrana, které jsem se rozhodl v jejich aktivitách podpořit. Ve spolupráci s ním Vám přináším další příběh občanů oklamaných podvodnou firmou. 

Divadelní režisér a filmový dokumentarista Břetislav Rychlík je spolu s manželkou jednatelem firmy Plum production. Počátkem roku 2012 jim do firmy mezi mnoha jinými listinami dorazil formulář s hlavičkou označenou RES - Registr ekonomických subjektů. "Formulář vypadal, že je z Českého statistického úřadu, který zveřejňuje povinné údaje na webu. Proto jsme ho vyplnili a v přiložené odpovědní obálce odeslali zpět. Adresa byla na poštovní přihrádku. To v nás nevzbudilo žádnou pochybnost, protože úřady používají P.O.Boxy poměrně často," popisuje pan Rychlík.

Po několika týdnech dorazila výzva k zaplacení nemalé částky a k ní už rovnou i pokuta, z čehož bylo zřetelně jasné, že majitelé firmy dopředu počítají s tím, že se jejich čerstvě polapený "klient" bude zdráhat platit

Pan Rychlík se podrobněji podíval na webové stránky dané firmy a zjistil, jak je údajné smlouva jednostranná a nápadně nevýhodná. Nabyl okamžitě jistoty že tohle by si nikdy nikdo opravdu vědomě objednat nemohl. Při dalším pátrání zjistil, že na podvodné praktiky opakovaně upozorňoval i Český statistický úřad, jehož formuláře podvodná firma napodobuje. S upozorněním na nekalé praktiky této firmy vystoupil v médiích také brněnský primátor.

Pan Rychlík podal trestní oznámení na Policii, neboť byl přesvědčen, že došlo k naplnění skutkové podstaty trestných činů podvodu a nekalé soutěže. Bohužel se však Policie ČR - na rozdíl od své švýcarské kolegyně - neumí s těmito druhy trestné činnosti i přes textově totožné znění příslušných paragrafů v českém i švýcarském trestním zákoně vyrovnat, a tak případ odložila s tím, že ke spáchání trestného činu nedošlo.

Pan Rychlík tedy pouze poslal dotyčné podvodné firmě ve spolupráci s Občanským sdružením Společná obrana doporučený dopis, kterým odmítl platnost smlouvy z důvodu omylu, o kterém druhá strana musela vědět a od té doby má od těchto podvodníků pokoj. V případě, že by se dotyčná firma pokusila zneužít zákon o rozhodčím řízení, je pan Rychlík připraven spolu s Občanským sdružením Společná obrana bránit se u soudu a stejně jako řada jiných obětí vyhrát.

David Ondrejkovič

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky