Hazardní hrám v Česku každoročně podléhají tisíce mladistvých, a to díky snadnějšímu přístupu a aplikacím v mobilních telefonech a na internetu. Z mnohých nezletilých se tak ještě před dosažením 15 let stávají gambleři.
Podle expertních odhadů je v ČR kolem 50 tisíc patologických hráčů všech věkových kategorií. V poslední době se však velmi rozvinul hazard u mladistvých, jak konstatuje odborná studie:
„Hazard je zejména u českých chlapců značně rozšířený. Denně nebo téměř denně hazardně hraje 1,1 procenta chlapců ve věku 16 let a dalších 1,3 procenta hraje přibližně jednou týdně. U části těchto dospívajících již může docházet k rozvoji patologických forem hráčství,“ konstatují v odborné studii psychiatři specializovaní na léčbu závislostí Karel Nešpor a Ladislav Csémy.
čtěte také: Pustili jsme hazardu žilou, Kalousek se ale nevzdává
Ze studie o narůstajícím objemu hazardu v ČR provedené Fakultou sociálních věd Univerzity Karlovy vyplývá, že v přepočtu na jednoho obyvatele, a to včetně dětí a mladistvých, se u nás prosází přes 12 tisíc korun na hlavu ročně, což je způsobeno nejen tím, že k automatům a terminálům se stále snadno dostávají v hospodách a diskotékách, k hazardu mají ale snadný přístup také právě přes počítače a moderní mobilní telefony.
On-line hazardní hry vydělávají v zemích EU přes šest miliard eur, tedy přes 150 miliard korun ročně. Celkově představují 7,5 % celkového trhu s hazardními hrami. Podle Evropské komise je tento on-line trh hazardních her nejrychleji rostoucím segmentem v této oblasti. On-line hazard se provozuje nejen přes internet, ale v jisté míře i přes mobilní aplikace. Celkově se přes mobily prosází v EU v přepočtu na 20 miliard korun ročně.
Čtěte také: