Pokud někdo nevnímá cenu potravin jako vysokou, na což ostatně Věci veřejné vytrvale upozorňují, po zveřejnění dat Českého statistického úřadu by měl své stanovisko přehodnotit.
Podle ČSÚ celková cenová hladina za první tři měsíce letošního roku oproti konci loňska vzrostla o 1,4%. Vzrostly ceny většiny potravin, a to nikoli jen kvůli zvýšení DPH o 1%. V několika případech vylétly ceny dokonce o desítky procent. Například brambory zdražily skoro o polovinu, ostatní zelenina o 18,2 %, ovoce pak o 9,1%. Zvedly se i ceny chleba, mléka, jogurtů, vepřového masa, ryb a nealkoholických nápojů, tedy základních potravin, které pořizuje každý.
čtěte také: Peklo na talíři srovnalo českoněmeckou koledu. Podívejte se na drahotu
Podle členky bankovní rady Evy Zamrazilové vzrostly ceny potravin v naší zemi od roku 2005 do současnosti o 30 procent, zatímco průměr EU činí 25 procent. Rychleji než v Česku rostly ceny potravin jen v Pobaltí, Rusku a Maďarsku. Zajímavé je, že kupříkladu v sousedním Německu, které má už tak levnější potraviny než ČR a čtyřnásobné platy, rostla cena skoro nejméně v celé EU.
Podle ČSÚ rostou ale také i náklady na bydlení – voda zdražila o 6,6 procenta, stočné o sedm procent, elektřina o 3,3 procenta, plyn o 2,1 procenta.
Kde je problém současného zákona?
Za pokřivení trhu, za nárůst cen potravin a v neposlední řadě za nárůst stále většího počtu lidí, co musejí uzpůsobovat své nákupní chování může špatný Zákon o Významné tržní síle.
Dysfunkce zákona o Významné tržní síle (VTS) by se daly shrnout do několika bodů:
- Zákon o (VTS) se dnes vztahuje jen na obchodní řetězce, nevztahuje se na vertikální monopoly
- Zákon určuje silné postavení na trhu absolutní hranicí obratu 5 mld. Kč bez zkoumání skutečné síly vyjednávacích pozic
- Nedefinuje jednoznačně malého dodavatele
- Nechrání malé a střední české dodavatele
- Způsobuje nerovné postavení velkých dodavatelů a obchodních řetězců
Nový zákon, který navrhnou Věci veřejné, se bude vztahovat na všechny subjekty na trhu a bude chránit malé a střední dodavatele před vertikálními monopoly. Každý obchodní vztah bude zkoumán individuálně, aby se zjistila skutečná vyjednávací síla obou stran. Novela jednoznačně definuje malého dodavatele, a to obratem do 200 mil. Kč, čímž přispěje k ochraně malých a středních českých dodavatelů a v konečném důsledku povede k rovnému postavení velkých dodavatelů a obchodních řetězců.
Další priority VV: