V rámci preventivní kampaně proti exekucím publikujeme další článek, tentokrát zaměřený na neférové a neetické praktiky společností nabízejících rychlé půjčky. V tomto textu přinášíme několik varování, rad a doporučení, kterými byste se měli řídit.
„Nemáme konkurenci, nabízíme nejvýhodnější úrok, stačí jen odeslat sms, přivezeme vám peníze až domů, vyplatíme vaší exekuci, máte záznam v registru neplatičů? Nevadí.“ Tyto i jiné reklamní slogany se na vás vyvalí v momentě, kdy se začnete probírat nepřehlednou změtí společností poskytující rychlé půjčky. Slogany jsou pochopitelně vábivé, ale o to více ďáblů se skrývá v detailech.
Poplatek za půjčku = třetina částky
Často se stává, že klient podepíše úvěrovou smlouvu a je překvapený, že se platí poplatek za půjčku. Třeba společnost Ferratum má tyto poplatky poměrně vysoké. Klient si půjčí 10 000 tisíc s tím, že poplatek za uzavření takové smlouvy činí bez mála třetinu částky, tedy 3300 Kč. To znamená, že dluží dohromady 13 3000 Kč a od stolu odchází s pouhými deseti.
Zmíněná společnost se navíc chlubí na svých internetových stránkách, že si účtuje jen tři smluvní pokuty za první tři týdny po době splatnosti. V případě neuhrazení půjčky do tří týdnů pak předává dluh ihned inkasní agentuře, která si k dlužné částce připočítává další penále. Tím se startuje kolotoč dluhů a úroků, který může skončit až exekucí.
související: Zatočíme s lichvou. Podali jsme účinný návrh zákona
Nenechte se nutit
Pozor také na firmy, které vás nutí k podpisu smlouvy přímo na místě, aniž byste si smlouvu mohli v klidu doma prostudovat. Kupříkladu u společnosti Bongabonga se potkáte s třinácti stránkovou smlouvou, a to i když si chcete půjčit jen pár tisíc korun.
Opatrnost především
Není výjimkou, že klient ve snaze získat půjčku narazí také na tzv. zprostředkovatele půjčky, který pouze předá kontakt na potenciálního věřitel. V tomto případě dostanete zpravidla zpoplatněné telefonní číslo vyšší sazbou, kdy během několika minut hovoru přijdete o několik tisíc korun.
Stále více lidí se dostává do finančních problémů a s blížícími se vánocemi se reklamy na rychlé půjčky ještě znásobí. Soudy jen za loňský rok vydaly bez mála milion příkazů k exekuci a situace se nijak nelepší, ba naopak. Svědčí o tom i další, v pořadí již pátá výjezdní poradna při finanční nouzi otevřená v Plzni letos v květnu.
Související: