Zatočíme s lichvou. Podali jsme účinný návrh zákona

25.09.2012
Zatočíme s lichvou. Podali jsme účinný návrh zákona

Dnes odpoledne jsme na tiskové konferenci společně se sdružením Společná obrana představili návrh zákona, jenž by měl zabránit poskytování  lichvářských úvěrů poškozující věřitele na spotřebitelském trhu.

Kromě slušných poskytovatelů úvěrů se na spotřebitelském trhu pohybuje i mnoho lichvářů a podvodníků, kterým vůbec nejde o férové podnikání, ale jde jim jen o to, jak zneužít neznalosti či tíživé situace lidí, nutně potřebujících půjčku.

Nátlakové praktiky těchto firem nesou přímou zodpovědnost za smutné osudy lidí, kteří si v dobrém úmyslu chtěli půjčit, ale vinou vyděračských podmínek upadají do dluhových pastí a vytloukají půjčku novým úvěrem, čímž se dostávají se do neúnosné životní situace.

Ministr financí Miroslav Kalousek sice nyní předkládá návrh, který má vést k řešení této problematiky. To je ovšem jen mediální póza. Nefér praktiky z trhu spotřebitelských úvěrů totiž díky jeho návrhu nevymizí. Podle Kalouska se mají například úplně zakázat směnky a šeky, nebo se nebudou moci používat předražené telefonní linky pro zprostředkování úvěru. Sami cítíte, že to skutečné řešení pro podvedené lidi není. Návrh zákona jde sice správným směrem, nicméně situaci na trhu spotřebitelských půjček nijak neřeší.

čtěte také:Pozor! PROLUX sice mele z posledního, ale má nové spojence

Proto jsem se rozhodl jménem Věcí veřejných a sdružení společná obrana podat k tomuto návrhu zákona poslanecký pozměňovací návrh, který zavede maximální možnou výši RPSN. Toto omezení  fakticky znamená zastropování úroků včetně všech ostatních poplatků. Maximální sazbu RPSN jsme se rozhodli vázat na lombardní sazbu vyhlašovanou Českou národní bankou tak, aby sazba, za kterou si lidé půjčují, kopírovala vývoj trhu a nebylo nutné zákon měnit při každém pohybu na trhu. V našem návrhu vycházíme z modelu, který se již dlouhá léta osvědčuje v Belgii.

(Stanovujeme maximální strop RPSN v závislosti na výši půjčky. Je to dáno administrativními náklady na půjčku. Náklad na půjčení 100 Kč nebo 1000 Kč je přibližně stejný. Náklad na půjčení 1 milionu Kč je ale objektivně vyšší. Proto i jiná maximální sazba.)

V tomto bodu očekáváme ideovou shodu jak se sociální demokracií, tak s ministrem Kalouskem. Oba totiž již dříve takový návrh do sněmovny předkládali. V naší verzi jsme se snažili skloubit z obou vávrhů ostatních politických stran to nejlepší.

související: Pozor na lovce vystavovatelů. Útočí zákeřně

(Návrh ČSSD by totiž vázán na pevnou sazbu RPSN, což způsobovalo nutnost, každou chvíli vyhlašovat novou maximální sazbu vládou. V takovém případě by se ale nestíhalo reagovat na tržní vývoj a sazby by dost často mohly být mimo tržní realitu.)

Přemrštěná a lichvářská cena úvěru je a zůstane tím hlavním, co poškozuje občany České republiky, pročež zastropování RPSN je jedinou možnou regulací.

Jednou a dost

K návrhu ministerstva financí podáváme ještě jeden pozměňovací návrh, který mimo technické nedokonalosti zavádí možnost odebrání povolení podnikat pro firmu, která opakovaně a hrubě porušuje zákon. Je to přesně to opatření, po němž mnozí volají. Různé podvodné firmy totiž zneužívají cíleně a opakovaně nevědomosti lidí a snaží se je uvést v omyl. Tento návrh jasně a jednoznačně zakročí proti takovémuto typu jednání.

 

psali jsme: Mobilizujeme. Náplň vaší práce: Boj proti podvodníkům. Přidej se k nám!

                  Další vykutálená firmička. V drobném písmu pod čarou se skrývá ďábel

                 Nenechte se napálit těmito dvojčaty!


.  

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky