Nikdo nechce zažít exekuci na vlastní kůži, ale realita je smutná. Počet exekucí překročil únosnou mez a pozvolna přerostl do epidemie, která zachvátila Českou republiku. Jen v minulém roce vydaly soudy přes 930 tisíc příkazů k exekuci, tedy o čtvrtinu více než v roce předchozím.
Podle údajů České exekutorské komory přibylo hlavně dlužníků, kteří svoji hospodářskou situaci nezvládají a zamotávají se do spirály půjček, vytloukají klín klínem. Banky těmto zacykleným dlužníkům odmítají poskytovat úvěry, a ti jsou tak odkázáni pouze na nebankovní sektor. Tomu vévodí lichvářské společnosti poskytující rychlé půjčky bez ručitele a navíc jim ani nevadí, že klient má už záznam v registru dlužníků.
Řada těchto společností nabízí pouze nízké půjčky do deseti tisíc korun, o to nemravnější je však výše Roční procentuální sazby nákladů (RPSN). Ta v některých případech překračuje i hranici osmi tisíc! Klient ve snaze získat peníze je navíc vystaven celé řadě skrytých výdajů, šikovně schovaných do nepřehledných několikastránkových smluv. Ať už je to poplatek za vyřízení půjčky, poplatek za prodloužení doby splatnosti a pochopitelně nehorázné penále za každý neuhrazený den. Tyto neetické obchodní praktiky jdou pak samozřejmě ruku v ruce s nárůstem exekucí.
V srpnu koalicí schválená novela zákona o spotřebitelském úvěru je nedostatečná a počet exekucí nijak výrazně nesníží. Pozměňovací návrh Věcí veřejných stanovuje maximální penále, které může spotřebitel zaplatit. Navíc eliminuje standardní obranný prvek lichvářů automaticky ukotvený v každé smlouvě – rozhodčí doložku. Případné právní spory by v naší novele měly být řešeny soudem a nikoli pouhým rozhodčím řízením, které v drtivé většině znevýhodňuje klienta.
další články z rubriky Proti lichvě: