Bárta: Začíná Divoký západ, kde nejsilnějším kovbojem je Kalousek

26.10.2012
Bárta: Začíná Divoký západ, kde nejsilnějším kovbojem je Kalousek

 Česká republika je v situaci, která není úplně standardní. Dá se říci, že nyní zažíváme nový fígl reálné politiky, totiž velmi nestandardní, netransparentní, pochybný a v každém případě velmi nekoncepční způsob tvorby státního rozpočtu.

 

 

 

 

Zastavme se u procesu, který nás nyní čeká, a pojmenujme konkrétní kroky a taktiku ministra financí Miroslava Kalouska, reálného šéfa této vlády, a vysvětleme, jak nás chce obalamutit.

Pan ministr financí jasně řekl, že chce stáhnout návrh státního rozpočet. To je zcela logické, že se musí stáhnout státní rozpočet v situaci, kdy není jasná jeho příjmová stránka. Až k tomuto bodu je tato teze je velmi logická a správná. Na druhé straně však ministr financí není postaven před tuto realitu v posledních hodinách, ale je sní seznámen velmi dlouhou dobu dopředu.

souvisejícíVsadím pleš na to, že Kalousek 16 miliard navíc nevybere

A je v tom opět stejná záludnost, opět stejný manévr, jaký jsem na plénu popisoval. Kvůli nenaplňování očekávání ve výběru daní při zvýšeném DPH bude znamenat, že nám ministr financí předloží někdy v únoru, v březnu nutný vykřičník s tím, že je zapotřebí provést tupé škrty a seškrtat státní rozpočet v konkrétních položkách, protože se bohužel odhad příjmů nepodařilo správně predikovat. Bezesporu z Kalouskových úst uslyšíme i důvody, proč vlastně nemohl situaci správně predikovat a se cítí zaskočen. A bezesporu stejně tak i my mu budeme připomínat to, že už jsme mu to říkali, že je zcela evidentní, že to pro něj nebude překvapení, a on nám bude tvrdit, jaké to pro něj reálně překvapení je.

Je ale zapotřebí zdůraznit prokorupční stránku toho, co bude nyní při sestavování státního rozpočtu následovat. Ministr financí už jasně deklaroval - kvůli vzbouřencům v ODS, kvůli nedostatečné síle koalice je zapotřebí v rozpočtu škrtat. A v tuto chvíli nás čeká předložení rozpočtu, který bude co nejvíce bolet občany, a tudíž i zodpovědné politiky v této Sněmovně. A tím pan ministr financí zpětně vytvoří další tlak pro to, aby se konaly v tomto směru kroky se státním rozpočtem, které pro něj budou výhodné.

Koneckonců ministr financí je tak férový a sdělil nám, že se bude škrtat právě na obchvatech českých silnic a na výstavbě dopravní infrastruktury, což bude poslance napříč politickým spektrem velmi bolet, protože každý starosta bude bránit u svého poslance vlastní píseček se slovy "My ten obchvat ale potřebujeme, my ho chceme. A kvůli tomu, že vy tady děláte ve Sněmovně jakési krůčky, tak ten náš obchvat nebude? Prosím, udělejte tam s tím zlým ministrem financí něco."

Ale ještě pikantnější budou naopak bílí medvědi, z nichž jeden už je zcela jasně na stole. Je to osmisetmilionový medvěd pro české sportovce. Peníze na sport jsou přesně jednou z těch položek, které výborným způsobem můžeme v každé obci, v každém kraji, u každého sportovního svazu, u každého úspěšného sportovce postavit jako tu nejlepší deklaraci toho, jak je zapotřebí přesně těmto konkrétním lidem přidat.

Proč naskakujeme ministrovi financí na ten nejméně transparentní způsob, jehož změnu před volbami v roce 2010 všechny politické strany slibovaly, tedy že nebude porcování medvěda, že tady bude tato transparentní forma vytváření státního rozpočtu. Dnešním dnem začíná oblíbený Divoký západ, kde nejsilnějším kovbojem, kterého máme na hřišti, je Miroslav Kalousek. Ten ví, kde je to zlato. To je ten zlatokop, který ví, kde více šetřit tak, aby to co nejvíce bolelo občany, tak aby mohl manipulovat co nejvíce s konkrétními poslanci v této Poslanecké sněmovně. A zároveň ten přesně ví, kde v kolonkách typu všeobecné pokladní správy správně schovat peníze, které naopak bude správně rozdělovat těm poslancům, které bude potřebovat.

Tento text je volným přepisem řeči na 47. schůzi PSP ČR dne 24. 10. 2012. K návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2013.

 

další články z rubriky V médiích:

 

 

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky