Soud rozhodl o nestíhatelnosti členů parlamentu?

02.11.2012
Soud rozhodl o nestíhatelnosti členů parlamentu?

Nejvyšší soud rozhodl v konkrétní věci o nestíhatelnosti poslance za nabídku finanční půjčky či jiné formy pomoci, učiněnou na schůzi poslaneckého klubu vůči členům tohoto klubu. Tato zpráva z NS týkající se Víta Bárty vyvolala značný ohlas, v Právu mimo jiné vedoucího katedry politologie a sociologie PF UK Jana Kysely. V témže duchu vyzněl článek Jana Wintera z katedry teorie práva a právních učení.

 

 

 Oba tvrdili, že ve smyslu článku 27 odst. 2 ústavy se nestíhatelnost může vztahovat jen na jednání pléna, výborů a komisí. Sdílím důvody uvedené Janem Wintrem pro význam nestíhatelnosti projevu v parlamentu, nesdílím však jeho argumenty, proč se nemá vztahovat na jednání klubu. Uvádí, že poslanecký klub je ale spíše uzavřená stranická porada, a tak není důvod, aby jeho jednání bylo kryto imunitou.

Kritiku rozhodnutí NS nepovažuji za správnou. Parlamentní činnost, která má být chráněna plnou svobodou projevu, se neuskutečňuje jenom v plénu, výborech a komisích sněmoven.  Jednací řády obou komor upravují činnost i dalších orgánu v parlamentu, např.  podvýborů a parlamentních klubů. Prostřednictvím těchto klubů se poslanci a senátoři podílejí na řízení dané komory, sjednocují postup při zákonodárném procesu a další rozhodovací činnosti, kluby jsou pro řádný chod komor nezbytné. Postavení klubu upravují, pokud jde o Sněmovnu, zejména paragrafy 77 a 78 jejího jednacího řádu, činnost senátorského klubu především paragrafy 20-22 příslušného zákona.

 Klub mohou utvořit a také utvářejí při dosažení stanoveného počtu i ti, kteří nejsou členy politické strany. Bylo by nelogické, aby projevy k témuž tématu pronášené v plénu, výborech či komisích Sněmovny byly nestíhatelné, ale za výroky v klubech by mohli být jejich členové postiženi.

Argument J. Wintra v článku Soumrak poslanecké imunity ?, že ad absurdum dovedeno mohl by poslanec na jednání poslaneckého klubu telefonicky organizovat vraždu nebo jiný závažný zločin a pořád by to byl nestíhatelný projev v orgánu Sněmovny je nelogický. Organizování zločinu, ať již by se uskutečňovalo na schůzi poslaneckého klubu nebo ve výboru Sněmovny by bylo postižitelné proto, že nejde o projevy, ale o jednání, na které toto ustanovení nedopadá.  Kluby nejsou sice orgány komory, ale jsou jednou z forem činnosti parlamentu, která je upravena zákony nikoli jen vnitřními předpisy politických stran. Zmíněné ustanovení ústavy má chránit svobodu projevu ve všech formách a institucích parlamentní činnosti, která je v zákonech upravena.

K obecným principům patří, že snahy o sjednocení názorů poslanců a senátorů o dodržování volebního programu, na základě kterého získali mandát od voličů, jsou ze strany vedení těchto klubů legitimní. Nemůžou se však uskutečňovat prostředky protiprávními, které svou intenzitou přesahují vymezení pojmu projevu. K takovým protiprávním prostředkům patřili např. tzv. poslanecké reversy a další snahy zabezpečit věrnost volebnímu programu předem podepisovanými závazky a finančními postihy za neplnění programu strany nebo jiné podobné pokusy. To však je jednání odlišné intenzity a jiného druhu a nejde jen o „projevy“ učiněné v Poslanecké sněmovně nebo Senátu.   

 Václav Pavlíček, Právo 1.11.2012

(Autor je ústavní právník)

 

související

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky