Církevními restitucemi se bude zabývat Ústavní soud. Stížnost k němu chystají Věci veřejné. Jejich šéf Radek John navíc řekl, že strana chystá novelu, která by podle něj zpackaný zákon o církevních restitucích změnila.
Schválenou podobu zákona o majetkové vyrovnání zkritizoval Radek John na úterní tiskové konferenci "Ten paskvil byl silově protlačen bez celospolečenského konsenzu," hřímal v atriu.
Podle lídra VV zákon navíc zvýhodňuje církve oproti ostatním restituentům. "Je to neodůvodněný, štědrý dar," kritizoval. Novela, kterou strana připravuje, by měla zkrátit dobu, během níž bude stát církvím vyplácet odškodnění.
Předseda VV tvrdí, že by se toto období mohlo zkrátit z původních 17 jen na 10 let. Státní kase by to podle něj ušetřilo šest miliard korun. VV totiž navrhují, aby církve dostávaly odškodné v plné výši jen po dobu tří let, každý další rok by vyplacená částka klesla o pět procent. Podle schváleného zákona by měly církve dostat během sedmnáctiletého období celkem 59 miliard korun.
související: Proti krádeži století se musíme bránit všemi prostředky
Věci veřejné požadují i přecenění majetku, který bude stát církvím vracet. Sněmovnou schválený zákon počítá s tím, že církve dostanou majetek v ceně 75 miliard korun. John ale tvrdí, že novela navržená VV by státu uspořila až dvacet miliard korun. S odkazem na možné úpravy pak vyzval úřady, aby s církvemi nepodepisovaly unáhlené smlouvy o vyrovnání.
VV chystají ústavní stížnost
Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka na tiskové konferenci zároveň oznámil, že hodlá proti současné podobě zákona o církevních restitucích podat ústavní stížnost. Domnívá se, že jej Sněmovna schválila narychlo během pauzy.
"Považuji za výsměch občanům, kteří jsou reprezentováni poslanci České republiky, aby jakýkoli zákon, a obzvláště tak významný zákon, jako je majetkové vyrovnání s církvemi, byl hlasován ve chvíli vyhlášení pauzy na jednání poslaneckého klubu. Toto je jasně doložitelné ze stenografického zápisu," uvedl Chaloupka.
Jestli má případná stížnost u Ústavního soudu šanci, není jasné. Letos v září ale ústavní soudci naznačili, jak by se asi k zákonu mohli postavit. Ve svém rozhodnutí totiž uvedli, že by se církve, pokud by zákon nebyl schválen, mohli svých nároků domáhat soudně.
Další témata VV: