Ukázat prstem na jednoho viníka, který připravil daňové poplatníky o bilion korun, není vůbec lehké. Podívejte se na reportáž čestného předsedy Věcí veřejných Radka Johna o solárních baronech a uvědomíte si, že krásné počasí má pro občany ČR svou velmi, velmi temnou stránku.
Bývalá poslankyně sociálních demokratů Iva Šedivá, která dnes pracuje na odboru životního prostředí Královehradeckého kraje, přišla v roce 2005 s pozměňovacím návrhem, že dotované ceny elektřiny se nebudou snižovat o více než 5 procent ročně. Šedivá se logicky brání, že s tím za 6 let nikdo nic neudělal a o případném profitu pro její osobu se vzhledem k majetkovým poměrů dá jen těžko hovořit.
Pozměňovací návrh Šedivé ale nakonec přijat nebyl, na místo toho schválila Sněmovna totožný pozměňovací návrh komunisty Ladislava Urbana. Zákon prohlašovala KSČM, ČSSD, US-DEU a KDU-ČSL, a ve Senátu to podpořila ODS.Prostě v tom jeli všichni.
čtěte také: Verdikt soudu: Žádná spojka, žádný exit? Vidle v plánech Dvořáka a Řebíčka
Bývalý předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt opakovaně varoval, jednotlivé poslance, komise, výbory i celé poslanecké kluby, že je třeba změnit zákon a celkem v roce 2009 vydal 42 aktů, v nichž vyzýval k nápravě a varoval před výkupními cenami, ale nestalo se nic. Každý z na kameru nebo telefon oslovených poslanců byl dotázán, proč nic neudělal, každý se vymluvil. Paroubek svalil vinu na Topolánka a Fischera, Michal Doktor (ODS) s díky zavěsil telefon. Poslanec Jan Špika (ODS), který byl dokonce konfliktu zájmů, neboť seděl v dozorčí radě firmy stavějící fotovoltaické elektrárny, se ukázal jako cynik. Výsledek nečinnosti je ale katastrofální. Cena jednoho standardně vyrobeného megawattu je 1200 kč, pokud však tento stejný megawatt vyrobí fotovoltaická elektrárna postavená v roce 2010, zaplatíme za něj 12150 Kč, tedy více jak desetkrát víc!
Suma sumárum jeden bilion korun českých
Video
i
Čtěte také: