Chceme Drábka zařadit na jednání. Je co vysvětlovat !

23.10.2012
Chceme Drábka zařadit na jednání. Je co vysvětlovat !

První místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová dnes navrhla zařadit na program schůze Sněmovny „Vysvětlení lživých veřejných výroků ministra práce a sociálních věcí Drábka a důvodů k uzavření smlouvy mezi Ministerstvem práce a sociálních věcí a Českou spořitelnou, jednoznačně znevýhodňující stát.“

 

 

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek je sice v tuto chvíli v demisi a jeho první náměstek ve vazbě, ale to nic nemění na tom, že jsou plně odpovědni za zcela nevýhodnou smlouvu, uzavřenou mezi Ministerstvem práce a sociálních věcí a Českou spořitelnou na dodávku sKaret.

MPSV se ve smlouvě zavazuje, že bude vyvíjet veškeré maximální úsilí pro to, aby byla učiněna i změna legislativy tak, aby se Česká spořitelna stala, dalo by se říci, dvorním dodavatelem všech dávek, včetně starobních důchodů, pro občany České republiky.

„Já bych chtěla zdůraznit, že ministr Drábek veřejně lhal, a veřejně lhal nejenom nám jako politickým partnerům, nejenom nám jako tehdejším koaličním partnerům, když ještě Věci veřejné byly součástí koalice, ale lhal celé veřejnosti, když říkal, že sKarty nebudou sloužit k výplatě starobních důchodů. Kdokoli se podívá na smlouvu, která je uveřejněna na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí, zjistí, že se Ministerstvo práce a sociálních věcí zavázalo k tomu, že přes sKarty půjde 98 % dávek včetně penzí,“ uvedla na plénu Klasnová.

čtěte také: Paráda ministře Drábku. Pro důchod 20 kilometrů

Miliardový objem

V tuto chvíli přes sKarty má procházet zhruba 80 mld. korun na výplatu sociálních dávek. Pokud by bylo přikročeno k tomu, aby se přes sKarty vyplácely také důchody, znamenalo by to dalších zhruba 360 mld. korun, které by prošly přes Českou spořitelnu (nad níž stojí německá Erste Bank).To je takový objem cash flow, o který stojí každá banka na světě.

Nedá se vypovědět

V tuto chvíli řeší spornou smlouvu, jakožto celé výběrové řízení, antimonopolní úřad. Smlouva je závazkem ČR na dvanáct let a její znění se nedá změnit, ať už místo Drábka a Šišky bude sedět kdokoli. „ Po prostudování této smlouvy navíc zjistíte, že de facto tuto smlouvu opravdu není možné vypovědět. Důvody, pro které by Ministerstvo práce a sociálních věcí mohlo tuto smlouvu vypovědět, nejsou explicitně a jasně v této smlouvě zakotveny. Minimálně třikrát či čtyřikrát v této smlouvě je uvedeno, že Česká spořitelna uzavírá tuto smlouvu pouze pod podmínkou a pouze v dobré víře, že 98 % výdajů, tedy těch zhruba 440 mld. korun, půjde v budoucnu přes sKarty,“ vysvětlovala znění smlouvy.

Nikdo v současnou chvíli nemůže zaručit, že České republice nebudou v budoucnu hrozit miliardové arbitráže ze strany ostatních bankovních subjektů. 

 

psali jsme

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky