Jindřichov chce druhou čističku za 130 milionů. VV ví, co za tím "smrdí"

25.11.2012
Jindřichov chce druhou čističku za 130 milionů. VV ví, co za tím smrdí

Investovat 129 milionů korun chce zastupitelstvo obce Jindřichov na Krnovsku do nové čističky odpadních vod a kanalizace, přestože v obci již jedna čistička odpadních vod funguje. S nadsázkou bychom mohli říci, že je to totéž, jako by ke každému záchodu vedly dvě odpadní roury a občan se rozhodoval, do které z nich se trefí. 

  

Olga Havlová, zastupitelka za Věci veřejné, dlouhodobě poukazuje na nesmyslnost čerpání takových dotací z fondů EU, které vedou k obrovskému plýtvání: skoro 130 milionů pro cca 1 300 obyvatel. Proto zastupitelka Havlová zorganizovala i protestní petici. 

Na stávající ČOV je napojeno asi 300 obyvatel. Odpad ze žump a septiků ostatních domů je možno do čističky dovážet. Navíc vlastní čističky mají jak základní škola, tak i domov s pečovatelskou službou. Čističku měl i místní zámek, ale ta byla bez souhlasu zastupitelů zasypána a zámek byl napojen na současnou ČOV. 

Fekálie půjdou do kopce

Chystaná kanalizace je koncipována z části jako tlaková, přestože obec má geografické převýšení 80 m a bylo by možné použít levnější spádovou kanalizaci. Tlaková kanalizace počítá s cca 60 čerpacími stanicemi, což je zbytečně technicky náročné, ekonomicky nákladné a navíc s rizikem častých poruch. Některé přečerpávací stanice by byly umístěny u rekreačních objektů, což by mohlo v důsledku zimního provozu způsobit problémy. 

V případě realizace stavby kanalizace by došlo i k narušení nedávno vybudovaných pozemních komunikací a obec by se musela podílet na jejich obnově vlastními prostředky, což by vedlo k dalšímu nemalému finančnímu zatížení rozpočtu obce. Musí se rovněž počítat s fondem oprav, nejen se splácením úvěrů. 

Kdo prodělá, kdo vydělá?

Výše investice v přepočtu na jednoho obyvatele je přes 100 tis. Kč, což je ekonomicky neúnosné podle kritérií, které vydalo samotné ministerstvo životního prostředí.

„Co však občany musí strašit asi ještě více, je to, že jejich rodinný rozpočet by zatížilo velmi vysoké stočné. Pokud by se na novou kanalizaci připojilo 80 % nemovitostí, vychází stočné okolo 130 Kč/m3, k tomu si připočtěme vodné. V obci žijí převážně důchodci, mnoho občanů je bez zaměstnání, odkázaných na sociální dávky. Celou akci v podstatě zaplatí v budoucnu obyvatelé, kteří žijí na hranici chudoby, a těch několik málo podnikatelů to tu nevytrhne,“ upozorňuje zastupitelka Olga Havlová. 

Vlastníci domů si možná myslí, že se k drahé kanalizaci nebudou muset připojit. Jenže podle výkladu Ekologického právního servisu obecní úřad skutečně může vlastníkům stavebních pozemků a staveb uložit povinnost zbudovat kanalizační přípojku, a to i v případě, že tyto stavební pozemky či stavby jsou vybaveny žumpou nebo trativodem. 

Ceny vodného a stočného

 

Jindřichovu navíc hrozí, že by musel vrátit získanou dotaci, protože akce nesplňuje podmínky dotace dle „Výzvy XIII. - Operačního programu pro životní prostředí“. Tuto výzvu vydal Státní fond životního prostředí, jenže se zřejmě docela dobře daří ji obcházet. Pokud by obec skutečně musela dotaci vrátit, hrozil by ji bankrot. 

„Stále mi vrtá hlavou, proč je celá akce tak předimenzovaná. Kdo a proč touží po tom, aby spolkla takové obrovské peníze? A v čím zájmu je, aby občané museli ještě více ždímat své zdecimované peněženky?“ klade Olga Havlová znepokojující otázky.

Alchymisté ze dvora císaře Rudolfa II. mohou jindřichovským zastupitelům závidět, z čeho dokážou vykouzlit zlaťáky. Třeba dojde i na nějaký elixír.

 

další články z rubriky Vize VV:

 

                                                           

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky