Fiktivní rozpočet ČR: Nevyužité úspory, nesmyslné zvyšování sazeb DPH!

04.12.2012
Fiktivní rozpočet ČR: Nevyužité úspory, nesmyslné zvyšování sazeb DPH!

Věci veřejné ustavičně upozorňují na nevyužité úspory, které se nachází v kapitole Veřejná pokladní správa a Státní dluh návrhu státního rozpočtu, o kterých mimo jiné jednal dnešní rozpočtový výbor. Vládní koalice chce tento protizákonný rozpočet přijmout, proto se VV rozhodly podat takové pozměňovací návrhy, které pomůžou „Kalouskovy ukryté prostředky“ využít pro potřebné. Zároveň opět upozorňují na nesmyslné zvýšení DPH na potraviny, které chtějí prakticky demonstrovat na pořádaných manifestačních předvánočních nákupech do zahraničí. 

 „Dnes proběhl na půdě sněmovny rozpočtový výbor, na kterém se projednával státní rozpočet na příští rok. Jednalo se mimo jiné také o kapitole Veřejná pokladní správa či Státní dluh, kde se nachází tzv. vata, na kterou Věci veřejné neustále upozorňují. Rozhodly jsme se proto podat takové pozměňovací návrhy s cílem využít tyto ukryté prostředky především do oblastí sociálních služeb, boje proti šíření AIDS, podpora Národního divadla a Státní opery a Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie. Přesnou podobu pozměňovacích návrhů představíme příští týden“, říká místopředseda strany VV Michal Babák. Místopředsedkyně VV Jana Drastichová také dále připomíná, „budu žádat nový bod od ministryně práce a sociálních věcí k nyní v médiích z růstných stran avizovaným změnám projektu sKaret“.

čtěte také: Kufry balící ministře Drábku, s sKartou jste nás podvedl všechny

VV dále varují před nereálnou výší příjmů státního rozpočtu. „Již po několikáté upozorňuji, že státní rozpočet na rok 2013 je opět velmi fiktivní a postavený na neopodstatněném optimismu. Jednou z  položek zcela nereálných příjmů je suma 16i miliard, s kterou ministerstvo financí počítá, že vybere na DPH. Musím ovšem zdůraznit, že tato výše je zcela fiktivní. Je proto naprosto zásadní nezvyšovat DPH nad sazby 14 a 20 procent. Zástupci pléna se proto budou snažit znovu předřadit návrh sazby DPH v těchto výších“, uvádí předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová. „Nepoučitelné kalouskovo ministerstvo zvyšováním DPH aktivně podlamuje nohy českému růstu, který se tak sníží na 0,2 procent“, pokračuje.

souvisejícíKalouskův návrh rozpočtu nepodpoříme. Přijímá úředníky, šetří na postižených

„Vyšší sazba DPH znamená ve svém důsledku sníženou poptávku a zároveň mimo jiné také dramatické zvýšení výjezdů českých občanů za nákupy do zahraničí“, dodává Kateřina Klasnová. A právě na nesmyslné zvyšování DPH na potraviny se snaží upozornit Věci veřejné prostřednictvím připravované akce manifestačních nákupů do Polska a Německa. Chtějí tak občanům vysvětlit proč je průměrný nákup potravin u nás o 20 procent dražší než v Německu a v Polsku za něj zaplatíme dokonce o 30 procent méně než v České republice. Poslanec Vít Bárta ovšem připomíná, že „snaha změnit zákon o Významné tržní síle není útokem na pana Babiše, jeho společnost Agrofert a její potravinové pobočky, ale i na další velkovýrobce, kteří diktují ceny, jak se jim zlíbí, protože prostě mají malou konkurenci“. 

 Smyslem těchto předvánočních nákupů „není ani v žádném případě poškozování malých a středních podnikatelů, jak některá média mylně informují, ale naopak, snaha jim pomoci“, říká předseda strany Radek John.

více zdeVV nejdou proti malým potravinářům, chtějí jim pomoci!

„Chceme tím také upozornit, že český trh není cenově deformován potravinovými řetězci, neboť oni nemají na trhu ani deseti procentní podíl, ale naopak velkododavateli, kteří staví řetězce při vyjednávání o ceně výrobku před hotovou věc. "Buď budete akceptovat naší cenu, nebo k vám nebudeme dodávat zboží." Tento vyjednávací trumf dává do ruky velkododavatelům špatný zákon o Významné tržní síle z roku 2009. Navrhujeme proto jeho novelu, kterou chceme dosáhnout narovnání vztahů mezi dodavatelem a prodejcem tak, aby z toho těžil spotřebitel v podobě nižší ceny a zároveň také ochránit malé české výrobce před utlačováním ze strany velkododavatelů, ale i hypermarketů. Zájezdy tedy pořádáme proto, abychom upozornili na předražené potraviny. Cílem není na zájezdech vydělat, ale poukázat na nesmyslné zvyšování DPH na potraviny“, uzavírá dále předseda strany. 

 

Další témata VV:

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky