Smyslem předvánočních zahraničních nákupů, které Věci veřejné pořádají, není v žádném případě poškozování malých a středních výrobců potravin, jak některá média mylně informují, nýbrž snaha jim naopak pomoci.
Český trh cenově nedeformují potravinové řetězce, jelikož ani jeden z nich nemá na trhu ani 10%ní podíl, nýbrž velkododavatelé vlastnění zahraničními investory jako Plzeňský prazdroj, Unilever, Nestlé, Karlovarské minerální vody nebo Penam, kteří staví řetězce při vyjednávání o ceně výrobku před hotovou věc. „Buď to budete akceptovat naší cenu, nebo k vám nebudeme dodávat zboží.“ Tento vyjednávací trumf dává do ruky velkododavatelům špatný zákon o Významné tržní síle z roku 2009.
související:Nedovolme velkododavatelům diktovat ceny potravin. Změňme zákon!
Věci veřejné připravují novelu tohoto zákona, která by měla jednak spravedlivě narovnat vztahy mezi dodavatelem a prodejcem tak, aby ten kdo z toho nakonec těžil v podobě nižší ceny, byl spotřebitel a jednak ochránit malé české výrobce potravin tím, že přesně definuje výší obratu 200 milionů korun, kdo je ten malý. To by mělo pomoci před utlačováním ze strany velkododavatelů, ale i ze strany hypermarketů.
Zájezdy pořádáme proto, abychom upozornili na předražené potraviny, které tvoří více než polovinu nákupního košíku každého z nás. Cílem není na zájezdech vydělat, ale poukázat na nesmyslné zvyšování DPH na potraviny a vysvětlit občanům, proč srovnatelný nákup vyjde v Německu 20% a v Polsku dokonce o 30% levněji.
související: Ukažme vládě dlouhý nos. Pojeďte s námi na levnější nákup!
Články z rubriky Zastavme růst cen potravin: