V zásadě všechna ministerstva uvádějí na svých internetových stránkách přehled veřejných zakázek a výběrových řízení nebo na ně při nejmenším odkazují. Nejinak tomu bylo před časem i na ministerstvu práce a sociálních věcí. V poslední dobou však odkaz nefunguje.
Za vedení Jaromíra Drábka MPSV zveřejňovalo všechna výběrová řízení, a tak se čtenář mohl dozvědět i takové pravdy, že tu vyhrála zakázku dcera Kalouskova sparing partnera Ivo Kaderky, jindy zase uspěl sponzor Michal Svatý, který přispěl TOP09 sto tisíci korunami na kampaň nebo že se mezi šťastnými objevila firma Intelek, figurující rovněž na seznamu dárců strany, která získala zakázku za více než 75 milionů na Správu lokální ICT infrastruktury.
Vzorní v transparentnosti jsou u Kalouska na ministerstvu financí, kde jsou zakázky perfektně členěny podle nejrůznějších kritérií. Kupříkladu ministerstvo zdravotnictví zase zveřejňuje všechny zakázky od 50 tisíc. Také mnisterstvo vnitra zavedlo pod Radkem Johnem "nahotu" a zveřejňovalo vše.
čtěte také: Náhoda? Otec Kristýny Kočí získal další zakázku z Kalouskova resortu
Když dnes naproti zabrousíte na stránky MPSV, objeví se po rozkliknutí položky „ Veřejné zakázky“ jen strohá odpověď
„Databáze neobsahuje žádné veřejné zakázky, které by vyhovovaly zadanému kritériu.“
Dohledat se sice tendry dají na informačním systému veřejných zakázek, ale to není zrovna transparentní řešení, přihlédneme-li k tomu, že prvního náměstka Vladimíra Šišku odvedla v říjnu policie v poutech přímo z budovy
Do naha
Mezi nejvýznamnější změny, které přinesla novela o veřejných zakázkách, patří jednak snížení zákonných limitů pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu z dvou milionů na polovinu, ale předně zavádí povinnost zadavatele veřejné zakázky, určité informace nebo dokumenty zveřejňovat a to zejména cenu, která byla v rámci realizace veřejné zakázky uhrazena. Zavádí se také povinné zveřejňování smluv na veřejné zakázky nad 500 000 korun.
Další články z rubriky Ze zákulisí: