Nejvyšší kontrolní úřad bude moci nově kontrolovat hospodaření nejen státu, ale i obcí a krajů a hlavně též podniků s většinovou vlastnickou účastí státu, obcí nebo krajů. Tato změna dovolí napříště nahlédnout do hospodaření společností, jako jsou Lesy ČR, Dopravní podnik hl. m. Prahy a další.
Věci veřejné se od počátku zasazovaly o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu na kontrolu územně samosprávných celků, kontrolu veřejných institucí, ale i kontrolu podniků s většinovým podílem státu, kraje či obcí. Vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake ale načetla při předchozím projednávání pozměňovací návrh, podle kterého se nebude muset kontrole NKÚ podrobit ČEZ. Věci veřejnné hlasovaly pochopitelně proti návrhu.
čtěte také: Dobrá zpráva: NKÚ si má posvítit na Kalouskovy odpustky
Moje žena Kateřina Klasnová dnes na plénu připomněla několik otřepaných klišé. V prvé řadě zopakovala, že o ČEZu se dlouhodobě spekuluje jako o podniku, prostřednictvím něhož jsou financovány politické strany. A to nijak skrytě. V souvislosti citovala ministra financí Miroslava Kalouska, který loni v září prohlásil toto. „Je veřejným tajemstvím v této republice, že pan Roman a ČEZ financovali politické strany. Jediná TOP 09 od něj nic nedostala“ uvedl Kalousek.
související: Klasnová na rozloučenou šéfovi Lesů ČR: Auditu NKÚ neutečeš
Smyslem existence NKÚ je kontrolovat nakládání s veřejným majetkem, aby uchránil peníze daňových poplatníků před tunelováním, před plýtváním, které navíc vede k zbytečnému zadlužování jak státu, tak územně samosprávných celků. Podle odhadů Transparency Interantional se vyvede ročně přes podniky s účastí státu 120 miliard korun.
Psali jsme: