„Získal jsem informace o nedořešených smluvních vztazích turnovské Panochovy nemocnice se zdravotními pojišťovnami,“ zdůvodnil Vít Bárta, poslanec a předseda Věcí veřejných, proč navštívil ve čtvrtek 28. března zmíněnou nemocnici.
V rozhovoru s MUDr. Martinem Hrubým, náměstkem pro léčebně preventivní péči, Vít Bárta navázal na poslaneckou interpelaci Petra Skokana v otázce nekoncepčního rušení zdravotních zařízení nebo jejich oddělení. „Uvědomuji si, že v současné podobě je české zdravotnictví neufinancovatelné a vyžaduje jasné systémové řešení,“ projevil poslanec Bárta určitou vstřícnost vůči snahám ministerstva zdravotnictví o změny. „Jednou ze závažných otázek však je, proč základním hlediskem pro zachování nebo zrušení některých oddělení nebo dokonce celých nemocnic není jejich ekonomická efektivnost a význam pro spádovou oblast, kterou obsluhuje.“
Vít Bárta uvedl konkrétní příklad, kdy rozhodování bylo vedeno spíše osobními, možná i korupčními zájmy: „Protekci má nemocnice v Semilech, protože tamější starosta je členem správní rady VZP a poslancem TOP 09, tedy stejné strany jako ministři zdravotnictví a financí.“
doporučujeme: Vyhazoval se Horák, Farský chyběl. Jsou v pozadí sympatie a nové oddělení?
Ačkoliv ortopedie v semilské nemocnici nesplňovala podmínky stanovené ortopedickou společností a v roce 2009 byla zrušena, VZP s ní uzavřela novou smlouvu, a to na úkor počtu výkonů v osvědčené a personálně fundované nemocnici v Turnově. Došlo tak ke snížení operací v turnovské ortopedii, přestože ta prošla standardním výběrovým řízením. „Spolu s poslancem Skokanem budeme znovu interpelovat ministra Hegera, ať nám objasní jak tyto pohyby mezi ortopedickými odděleními, tak celkovou koncepci zdravotnické infrastruktury,“ plánuje Vít Bárta.
související:Píše mi zoufalý starosta Mariánek: Pane poslanče, stát cíleně likviduje naše město
Panochova, dříve Městská nemocnice, byla v Turnově založena a postavena tehdejším primářem Panochou v roce 1942. Před svojí smrtí ji daroval městu, a nemocnice je tedy výlučně městským majetkem. V šedesátých letech dosáhla značného stavebního rozšíření, v průběhu let 1960-80 zde existovalo samostatné oddělení chirurgie, gynekologie, interna, nosní-ušní-krční, oční, plicní, dětské oddělení včetně porodnice, vše s příslušnými operačními sály, ARO, oddělení první pomoci, patologie a rentgen. „Nemocnice tehdy měla i vlastní kuchyň a prádelnu. V minulých letech však došlo k zániku dětského oddělení a porodnice,“ informuje Otakar Grund, předseda klubu Věcí veřejných v Turnově.
související: Vítězství občanů. Roudnická nemocnice žije a už shání nové lékaře
Po zrušeném dětském oddělení zbyla opuštěná budova. Je připraven projekt její rozsáhlé rekonstrukce, má v ní být léčebna dlouhodobé intenzivní péče. „Doporučuji nemocnici, aby se do rekonstrukce pustila až tehdy, kdy doladí koncepci léčebny a bude mít zajištěny smlouvy na financování jejího provozu, aby se nakonec její nevyužitá kapacita nestala záminkou pro prodej celého areálu nemocnice,“ radí poslanec Bárta na základě zkušeností z jiných míst republiky.
Foto 1: Poslanec Vít Bárta hovoří s Martinem Hrubým, náměstkem pro léčebně preventivní péči Panochovy nemocnice.
Foto 2: Poslanec Vít Bárta diskutuje s občany v Panochově nemocnici.
Články z rubriky Rušení nemocnic