Dnes jsem se setkal v Uherském Hradišti s regionálními pekaři ze Zlínského kraje a prodiskutovali jsme spolu dvě velmi podstatné věci. Jednak potenciální změny v zákoně o významné tržní síle a jednak jejich regionální specifické dodavatelko- odběratelské vztahy, které je trápí.
Příjemné a informačně plodné schůzky se zúčastnili zástupci pekárny Bachan, pekárny Racek, pekárny Topek nebo mlýnů Kojetín. Řeč přišla mimo jiné na to, co trápí malé pekaře například při odběru mouky nebo při dodávkách produktů do supermarketů. Za velký problém považují lokální pekaři zejména systém tzv. zpětných bonusů, které mají ve smlouvách s řetězci.
související: Hlásím se z pekárny: Tady hněte těsto i lidská ruka, po kvasomatu ani památky
„Problém je v tom, že bez této doložky vás k sobě supermarket prostě nepustí. Nakonec to může znamenat, že si zpětně po vás řetězec řekne o platbu, která vás připraví o veškerý zisk. Často tak dodáváme pečivo do supermarketů je z reklamních důvodů. Klasicky to vypadá tak, že supermarket koupí bochník chleba za 10 Kč a následně ho prodává za 25 Kč,“ uvedl jeden ze zástupců.
Přesně tento nešvar se zpětnými platbami by Věci veřejné chtěli při novelizaci ZVTS, nikoli úplném zrušení, jak navrhují nekteří koaliční poslanci, odstranit.
více zde: Ledy se hnuly, bohužel až příliš: Laudát navrhl úplné zrušení ZVTS
Za další, neméně podstatný problém pro investiční rozvoj pekáren a tvorbu zisků považují svorně všichni zástupci krátkodobost smluv mezi pekaři a řetězci, které jsou uzavírány na rok. Během roku se samozřejmě může změnit cena surovin, hlavně pak mouky. „Pokud klesne cena mouky, a tím pádem i náklady na výrobu pečiva – řetězce okamžité volají a chtějí změnu smlouvy, jinak už jí neuzavřou znova. Pokud nastane opak a produkční ceny rostou, žádná smlouva se samozřejmě nemění a vše jde na úkor pekaře,“ postěžoval si zástupce z jedné z přítomných firem.
Kritiku také zklidila podpora pěstování řepky olejky, která nejenže mimochodem likviduje chovy prasat, ale prodražuje potravinářské obilí, což v konečném důsledku vede ke zdražení potraviny.
související: Podávám trestní oznámení na Babiše: Manipulací s obilím stát tratil 200 milionů
Další články z rubriky Zastavme růst cen potravin: